Male veštine u kuhinji
Kao u životu, tako i u kuhinji postoji više načina da se obavi isti zadatak. Saznajte "male trikove velikih majstora"!
1. Pečenje
Iako naizgled jednostavna metoda oprez je neophodan, jer različiti sastojci u našoj pećnici mogu izazvati razne ponekad i neželjene efekte. U svakom slučaju kad je recimo kokoška u pitanju svakako preporučujemo da je polagano pečete na nekih 140 C barem dva sata (u zavisnosti od veličine koke), jerna taj način zadržavamo sočnost i mekoću. Obavezno "odmarajte" meso nakon vađenja iz pećnice!
2. Pirjanje
Jedna od najlakših i najbržih metoda kuvanja. Najbolje je da namirnice, meso ili povrće, narežete na manje komade, pa da na maloj količini masnoće kratko i brzo propržite na tiganju. Dodavanjem manje količine supe ili neke druge esencije dobijamo ukusan umak. Belo meso je idealno za ovaj postupak.
3. Pečenje u dubokoj masnoći
Pravilo je da se namirnice potpuno uranjaju u zagrejanu duboku masnoću, a najpogodnije za to su biljno ulje i svinjska mast. Uvek pripazite na veličinu komada i
zagrejanost ulja, jer previsoka temperatura neće u kratkom roku uspeti da dopru do sredine naše piletine dok će korica biti prepečena.
4. Kuvanje
Kada smo bolesni, nude nam kuvanu hranu, a razlog tome je što kuvanjem u vodi jelo postaje mekano, a kako nismo dodavali masnoću, postaje i lagano za varenje. Pogodno kako za meso tako i za ribu i povrće. Naravno da će riba biti gotova već nakon par minuta dok će pristojnom komadu govedine biti potrebno i koji sat ali rezultat je isti. Kuvanu piletinu narežite na komadiće i promešajte sa izvrsnom prolećnom salatom.
5. Kuvanje na pari
Uglavnom koristimo za sveže povrće i ribu. Kratkom obradom iznad kipuće vode maksimalno zadržavamo originalni ukus, boju i teksturu namirnice i naravno hranjive materije.
6. Roštilj
Meso, riba ili povrće stavljaju se direktno na visoko zagrejanu površinu. Pečenje na grilu stvara intenzivan i bogat ukus a kao izvor mogu poslužiti roštilji, plinska ili električna kuvala. Batak sa grila...neodoljivo.