Posetite Deda Mraza
Ako ste bili dobri, Deda Mraz vam je doneo paketić... Zašto sada vi ne biste obišli njega? Iznenadite ga! Posetite Laponiju, zemlju zimskih bajki i zavičaj veselog belobradog dekice koji na sankama, koje vuku irvasi, obilazi zemaljsku kuglu svake Nove godine...
Laponija, severni deo Starog kontinenta svakako je najbolja destinacija za sve one koji žele da uživaju u pravoj evropskoj zimskoj čaroliji.
Laponija se nalazi tamo gde polarni krug seče najsevernije krajeve Norveške, Švedske, Finske i Rusije. Oni koji misle da je Laponija zasebna država, greše: to jeste područje koje ima svoj narod, jezik, običaje, kulturu i tradiciju. Sve to ima, ali nema – državne međe.
U potrazi za Deda Mrazom
Na severu Finske je smešteno Deda Mrazovo selo Rovaniemi koje Finci nazivaju “Vratima Laponije”, a udaljeno je svega dve hiljade kilometara od Severnog pola. Budući da se nalazi na samom rubu Arktičkog kruga na severnoj polulopti globusa gde sunce zimi ne izlazi barem jedan dan, a leti barem jedan dan ne zalazi. Da - atmosfera je prirodno mistična. Polarna noć tamo traje gotovo mesec dana, od sredine decembra do početka januara, dok leti sunce ne zalazi od sredine juna do početka jula.
I sam Deda Mraz objašnjava da je Rovaniemi, okružen mističnim gustim šumama, idealan izbor zbog patuljaka koji mu pomažu pakovati darove. Kako kaže, patuljci ne vole vrućine, a ni irvasi, pa se zato doselio u Rovaniemi. Svetlucavo selo, na čijem ulazu stoji deset metara visok zlatni bor Deda Mraza, nadmašuje i najbujniju maštu. U njemu belobradi dekica živi s Baba Mrazicom, ali tokom praznika najčešće radi u svojoj "kancelariji", smeštenoj u pećini 12 metara pod zemljom. U njegov ofis se svakodnevno sliva više hiljada pisama iz celog sveta. Savremeni Deda Mraz ima i imejl pa mu se deca javljaju i preko interneta.
Igre boja na nebu
Hladna Laponija ima sve što je potrebno da bi je neko smatrao zemljom avanture – ima ogromne zamrznute arktičke tundre, guste šume i nepristupačnu obalu. Čak i tokom zime kada sunce jedva da se pojavljuje, turisti odlaze u tu regiju kako bi uživali u skijanju, društvu Deda Mraza ali i pogledu na auroru borealis.
Zbog položaja bliskog Severnom polu, događa se fenomen šarenih nebeskih svetala. U mreži zelenih, plavih, grimiznih, crvenih i ljubičastih svetlosnih snopova, može se uživati dvesta dana godišnje.
Bela kuća
Ako se odlučite da u Laponiji boravite kao i njeni drevni stanovnici, morate prenoćiti u iglou. Možda i najbolje za tu priliku je iglo selo Kakslautanen u Sariselka-i u finskoj Laponiji.
Polupansion u ovim ledenim "kućama" košta 390 evra za dve osobe. Za one koji se plaše zime, dobri su i luksuzni stakleni igloi iz kojih možete da posmatrate noćno nebo i polarnu svetlost. Noćenje košta 342 evra po osobi.
Ski sezona traje do junaPolarne temperature Laponiju čine nešto drugačijim mestom za skijanje od, na primer, Alpa. Sezona počinje u oktobru i završava se u junu. Ljubitelji skijanja mogu posetiti neko od zimovališta - Levi, Ruka i Ylläs, od kojih je poslednje najveća ski zona u Finskoj sa 53 kilometra staza. |