Osam ideja za ravan stomak
Zimski period ostavio je tragove na našem telu u obliku masnih naslaga na području stomaka kojih s dolaskom toplijih dana po svaku cenu želimo da se rešimo.
Osim preporučenih vežbi i svakodnevne navike uveliko mogu da pomognu u "klesanju" najosetljivijeg područja. Otkrijte 8 jednostavnih ideja koje će vaš stomak i bez kapi prolivenog znoja doterati do savršenstva.
1. MASIRAJTE STOMAK
Jedan od krivaca nadutog stomaka je sporo varenje, zbog čega se hrana duže zadržava u crevima i dolazi do stvaranja gasova koji povećavaju volumen stomaka. Jednostavnom vežbom možete lako ubrzati proces probave; pola sata posle jela lezite na leđa, noge savijte u kolenima i lagano se lupkajte po stomaku vrhovima prstiju od sredine prema levoj pa prema desnoj strani stomaka, potom kružno dlanom izmasirajte celu površinu.
2. DRŽITE SE USPRAVNO
Pravilno držanje osim za kičmu preporučuje se i za trbušne mišiće. Kada sedimo i stojimo uspravnih leđa i ramena zabačenih unazad automatski zatežemo stomak, preporučuljivo je osim toga da tokom sedenja praktikujete uvlačenje stomaka u ciklusima 3 do 5 puta tokom dana.
3. SVAKI ZALOGAJ ŽVAĆITE DUGO
Žurba nas tera umesto da uživamo u hrani što pre završimo s jelom, što je potpuno pogrešno. Ukoliko brzo gutamo zalogaje i još pri tome razgovaramo, do želuca dospeva ogromna količina vazduha koji izaziva nadutost. Osim toga jedući brzo imamo tendenciju da pojedemo više nego što nam stvarno treba.
4. IZBEGAVAJTE SO
Jedan od glavnih krivaca sala na stomaku je so, mineral na koji se vezuje voda i samim time uzrokuje nadutost tkiva. So zato svedite na minimum u ishrani i imajte na umu da brojne namirnice u sebi već sadrže ovaj mineral.
5. PIJTE "ČUDOTVORNI" NAPITAK
Svako jutro na eks popijte napitak od limuna i đumbira koji će ubrzati metabolizam i osloboditi creva od nagomilanih ostataka.
6. JEDITE CELOVITE ŽITARICE
Prilikom posezanja za ugljenim hidratima birajte žitarice koje se sporo vare kao što su smeđi pirinač, hleb od celovitih žitarica koji uravnotežava nivo insulina u krvi. Inače prerađeni ugljeni hidrati izazivaju nagli skok insulina što rezlutira usporenim sagorevanjem masnoća i pospešuje taloženje masnoća posebno na području stomaka.
7. SVAKODNEVNO JEDITE JABUKU
Ovo rajsko voće je sporo varljivi ugljeni hidrat i obiluje hemijskim jedinjenjima polifenolima. Oni direktno utiču na mišićnu snagu i gubitak masnoća tako što pospešuju rad gena odgovornih za sagorevanje masnoća, smanjenje proizvodnje masnoća i njihovo skladištenje. Prosečno velika jabuka obezbeđuje 200 mg jabučnih polifenola i 30 g ugljenih hidrata, piše Zadovoljna.
8. UBACITE AVOKADO U NEDELJNI MENI
Avokado je namirnica bogata mononezasićenim masnim kiselinama koje se u telu ne skladište kao masnoće. Sadrži i šećer mannoheptulose koji reguliše izlučivanje insulina koji je bitan faktor u sagorevanju masnoća. Zato se preporučuje da svoj nedeljni meni obogatite bar sa dva avokada.