Preživeli blato, ali neće nemar države
Još prošle jeseni, u vreme dok je deo Starog Rasa (Trgovište), mesecima bio u vodi, mulju, blatu i žabokrečini, pomoćnica ministra kulture Aleksandra Fulgosi najavila je da će, nakon što je kompleks isušen, tokom zime biti urađen plan kompletne sanacije i zaštite ovog svetskog kulturnog dobra pod zaštitom Uneska. Obećala je i da će radovi početi ovog proleća, čim vremenske prilike to dozvole...
Na pragu je i leto, a u Starom Rasu još nema arheologa, konzervatora, niti bilo kakve sanacije.
Niko u Novom Pazaru ne zna šta je bilo sa najavljenim planom i da li će arheolozi i drugi stručnjaci Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture ove godine uopšte doći u Stari Ras.
Dok je ovaj svetski važan lokalitet prošlog leta plivao u vodi, došlo je i do manjih oštećenja Trgovišta.
Između ostalog, potrebno je snimiti temelje, očistiti i pregledati svaki kamen, popraviti zidove, otkopati srednjovekovnu baziliku, obezbediti prolaz do pećinske crkve Svetog arhangela Mihaila, ograditi, očistiti i zaštititi ceo lokalitet, obezbediti panoe i putokaze i poraditi na boljoj prezentaciji ovog dela srpske kulturne baštine.
- Nadamo se da će nadležni ispoštovati ministra kulture Ivana Tasovca, koji je prošle jeseni svojim saradnicima i državnim institucijama naložio da pripreme plan sanacije Starog Rasa i pobrinu se da ovo svetsko kulturno dobro dobije izgled kakav zaslužuje. Svojevremeno, Stari Ras i Sopoćane, koji su jedna celina, godišnje je posećivalo po 100.000 turista, svaki deseti bio je stranac. Sada ih je višestruko manje - ističe otac Mihajlo, iguman manastira Sopoćani, inače i arhitekta.
Nadležni u Novom Pazaru naglašavaju da je o Starom Rasu i svim drugim kulturnim dobrima pod zaštitom Uneska, dužna da brine država. U komunalnom preduzeću Čistoća podsećaju da nemaju novca da čiste spomeničke komplekse van grada i da neko to "mora da plati".