Raspad Jugoslavije na filmu (2): Slepci sa Balkana
Najveći problem savremenog srpskog filma jeste nedostatak para. Filmadžije često zavise od države i Ministarstva kulture, a mnogi po svetu bukvalno prosjače. Većinu filmova s tematikom devedesetih u Srbiji finansirao je Zapad, malobrojni se mogu pohvaliti da su dobili pomoć države ili iz regiona.
Jedini od retkih filmova s ratnom tematikom u čijem finansiranju su učestvovale sve tri nekad zaraćene strane jeste "Turneja" Gorana Markovića iz 2008. godine, u koju je uloženo 1,4 miliona evra. Ovaj projekat podržan je i finansiran iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Hrvatske, Slovenije i Evropske unije, koja je dala 225.000 evra. Na ostvarenje ovog filma Marković je čekao čak 10 godina jer je scenario napisan još 1995. godine.
- To je bilo najcrnje doba režima u kojem smo živeli, a ja baš nisam bio pogodna osoba za taj režim. Moj položaj u društvu bio je jako loš. Prethodni film "Urnebesna komedija" snimao sam praktično u nekoj vrsti egzila u Bugarskoj. Da bih snimio ovaj film, bilo je neophodno da sarađujem s državnom televizijom, a to nisam hteo. Zato sam odlučio da filmski scenario pretočim u pozorišni komad koji je bio veoma uspešan - kaže Goran Marković, koji nije odustajao da snimi film o putujućoj grupi glumaca.
- Najviše me je interesovalo da napravim film iz perspektive te putujuće trupe glumaca, perspektive koja je potpuno iskošena. Nisam uradio nikakav objektivan film o ratu, niti se bavim stvarnim događajima ili rekonstrukcijom bilo kog dela rata. Pratim priču kroz sukob potpuno različitih ljudi, onih pomalo lakomislenih, koji za nekoliko stotina nemačkih maraka krenu na neku kvaziturneju po ratnoj Bosni, i onih na koje nailaze, a koji su uništeni ili poremećeni zbog rata.
I ratni triler "Neprijatelj" Dejana Zečevića nastao je u koprodukciji četiri zemlje, Srbije, BiH, Hrvatske i Mađarske, odnosno tri bivša neprijetalja. Snimljen je prošle godine i posvećen je neprijateljstvu prijatelja obeležila su čitav 20. vek. To je autorski film koji ne daje odgovore, već pokazuje kompleksnost "zrna sukoba" koje razara prijateljstva.
- Mnogo puta je istorija potvrdila genijalnost Brojgelove slike "Slepac vodi slepca", na kojoj slepi čovek vodi narod, a oni opčinjeni i srećni srljaju sa njim u propast. Kao što su na prostorima nekadašnje zajedničke države iznenada zaratile dojučerašnje komšije, tako su se u "Neprijatelju" jedan protiv drugog okrenuli dojučerašnji saborci zbog priče jednog koji misli da je Bog - rekao je Zečević.
Sa scene na frontMira Furlan je igrala u "Turneji" jer joj je tema vrlo bliska.
Oproštaj od zlaFilm "Vir" mladog režisera i scenariste Bojana Vuka Kosovčevića poslednji je snimljen ratni film u Srbiji. Jedan od glavnih glumaca Nenad Okanović ga je okarakterisao kao oproštaj od zlih devedesetih.
Rastezanje budžetaPrema podacima Filmskog centra Srbije, troškovi jednog dana snimanja niskobudžetnog filma se kreće između 5.000 i 8.000 evra, dok su visokobudžetni filmovi, a pogotovi oni koji se dešavaju u drugoj epohi, još skuplji i kreću se do 20.000 evra. |