Četvrtak 19. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Utorak 09.05.2017.
13:47
Vesti A

Dve decenije od prvog međunarodnog kongresa o Jasenovcu (1): Srpske knjige kod hrvatskog konzula

Ove godine navršava se 20 godina od kada se prvi put van granica bivše Jugoslavije, a na jednom zvaničnom mestu, vodila stručna rasprava o Jasenovcu kao ustaškom koncentracionom logoru. Današnje podsećanje na jeziva svedočanstva preživelih koja su se čula na ovom uglednom skupu, ima značaj upozorenja na moguće opasne posledice rastućih težnji za revizionizmom u Hrvatskoj, koje već otvoreno vodi poricanju ustaških zločina i Nezavisne države hrvatske kao marionetske države Trećeg rajha.

commons.wikimedia.org/public domain
Bacanje jasenovačkih žrtava u jame

Od 29. do 31. oktobra 1997. održana je Prva međunarodna konferencija o Jasenovcu u Centru za istraživanje holokausta pri Kingzborou koledžu Univerziteta u Njujorku.

Zagrebački novinar Željko Krušelj u "Obzoru" piše 8. novembra 1997. godine, u vezi sa konferencijom, da je bilo "nezgodno što su se srbijanski prodavci magle povezali s određenim židovskim krugovima u Sjedinjenim Državama, koji se, dakako, i nadalje protive normalizaciji hrvatsko-izraelskih odnosa". Krušelj utvrđuje da "na službeno otvaranje jasenovačke izložbe niko od hrvatskih predstavnika iz protesta nije otišao". Saopštava takođe i da je predsedavajući skupa bio dr Bern Klajn, "koji je prethodnih godina zapamćen po nekim antihrvatskim ispadima".

I Klajnovog pomoćnika, profesora Berija Litučija, zagrebački novinar je predstavio kao "vatrenog pripadnika srpskog lobija", zato što je članove hrvatske delegacije upozorio da je primećeno "da su sa stola u predvorju otuđili neke srpske knjige i publikacije". Krušelj je potom naglasio i da je "u srpskom stožeru nastala panika kad su shvatili da su te publikacije završile u automobilu hrvatskog konzula".

Jedan od svedoka na ovoj međunarodnoj konferenciji bio je i Josip Erlih, koji je izložio svoje svedočenje o logorima u staroj Gradiški i Jasenovcu.

Jevrejski istorijski muzej Saveza jevrejskih opština Jugoslavije u Beogradu izdao je dokument Josipu Erlihu, rođenom 1927. godine u selu Koška, kotar Našice u Hrvatskoj, tadašnjoj Kraljevini SHS, "radi regulisanja njegovih prava koja proističu zbog boravka u koncentracionom logoru Jasenovcu i likvidacije cele njegove porodice od strane ustaša - fašista, koji su za vreme rata formirali tzv. Nezavisnu državu Hrvatsku". U dokumentu stoji da je Erlih bio zatočen u Jasenovcu kao najzloglasnijem koncentracionom logoru na teritoriji tzv. Nezavisne države Hrvatske (prvo u Staroj Gradiški do juna 1943, a potom u Jasenovcu do 22. aprila 1945. godine), odakle je sa preživelom grupom logoraša, njih oko 1.300, izvršio proboj i uspeo da se spasi. To je bio poslednji momenat pre likvidacije logora. Spaseno je oko 80 zatočenika, od kojih je u vreme održavanja Kongresa u Njujorku bilo još svega 15, u celom svetu.

Nema para za svedoke

Glavni koordinator konferencije o Jasenovcu bio je dr Beri Lituči, profesor evropske istorije u Kingzborou koledžu, a domaćin dr Bernard Klajn, šef odeljenja za istoriju i poznati stručnjak za jevrejski holokaust. Vlada u Srbiji je tada poslala film sastavljen od građe iz Muzeja genocida u Beogradu, ali nije bila u stanju da plati putne troškove desetorici bivših logoraša iz Jasenovca. Oni su se na konferenciji ipak pojavili kao svedoci.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
  • 2024 © - vesti online