Ono naše što nekad bejaše: Otac moderne matematike
Velika škola, osnovana 1863. godine u Beogradu kao naslednik Liceja, do tada najviše škole u Srbiji, imala je isprva svega tri fakulteta: Filozofski, Tehnički i Pravni.
Kapetan Mišino zdanje
Velika škola je useljena u jednu od najvećih palata u Beogradu, koja je danas poznata kao Kapetan Mišino zdanje. Tu zgradu je darivao svom narodu za prosvetu i obrazovanje kapetan Miša Anastasijević, veliki srpski preduzetnik, bogataš i dobrotvor.
Tek posle reforme visokog obrazovanja 1873, matematika je dobila i katedru na Filozofskom fakultetu, ali je imala samo jednog profesora, Dimitrija Nešića. U to doba, na prelasku vekova, pojavio se novi naraštaj izvanrednih matematičara koji su posle završene Velike škole dobili priliku da studiraju na stranim univerzitetima, i tamo vrlo brzo postanu naučnici svetskog glasa. Prvi među njima je bio Bogdan Gavrilović.
Rođen u Novom Sadu 1864. godine od majke Sofije i oca Aleksandra, detinjstvo i prvu mladost je budući otac moderne srpske matematike proveo u rodnom gradu, srpskoj Atini, kako se tada zvalo središte kulture i prosvete prečanskih Srba. U osnovnoj i srednjoj školi bio je najbolji đak.
Darovitost malog Bogdana pospešilo je vaspitanje koje je dobio u porodici. Deda mu je bio učitelj i upravitelj osnovne škole, otac profesor i direktor Srpske gimnazije. Imajući tako dobru pripremu, on je kao pitomac srpskog dobrotvora Save Tekelije sa lakoćom i odličnim uspehom završio studije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Budimpešti, na Odseku za matematiku, fiziku i astronomiju. Bogdan Gavrilović je imao svega 23 godine kada je na matičnom univerzitetu odbranio doktorsku tezu pod naslovom "O predstavljanjima jednogranih analitičkih funkcija". Pre toga, kao uslov za sticanje doktorata, položio je ispite iz matematike, astronomije i eksperimentalne fizike.
Biblioteku spalili Nemci
Matematička biblioteka koju je osnovao Bogdan Gavrilović raspolagala je bogatim fondom knjiga, kompletima časopisa, monografija i ostalom naučnom literaturom. Samo dva dana pre oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu, nemačka vojska je, povlačeći se, biblioteku zapalila. Od fonda je ostalo svega nekoliko knjiga koje su pre toga bili pozajmili članovi.