Kako je kafana "?" dobila ime
U Glavnoj čaršiji, kako se nekada nazivalo jezgro Beograda, preko puta bočnih vrata Saborne crkve, onima iz Ulice kralja Petra, i dan-danas se nalazi kafanica na donjem spratu jedne od malo preživelih kuća iz turskih vremena. Kako saopštava komediograf i boem Branislav Nušić pre jednog veka, "to je kuća čuvenog Ećim-Tome, te se i ta kafanica u prvo svoje vreme zvala Ećim-Tomina kafana". Kasnije, ona je dobila ime Kafana kod Saborne crkve.
"Kada je vladika Inokentije postao mitropolit i nastanio se prema Sabornoj crkvi, njega je to ljutilo da se jedna kafana zove Kod Saborne crkve. Tako zakupac kafane bude prinuđen te dozove jednoga dana firmopisca da izbriše firmu i novom je zameni. Firmopisac izbriše staro ime ali niko, ni gazda, ni gosti da se sete kakvo bi novo ime dali kafani.
Nekoliko dana domišljali su se i gazda, i firmopisac, i gosti pa nikako da nađu podesno ime. Za to vreme firmopisac ispiše iznad vrata znak pitanja hteći time da označi da pitanje natpisa stoji otvoreno i da se čeka njegovo rešenje. Publika prihvati onaj znak pitanja kao definitivno rešenje i tako i nazove kafanu koja ostade zatim, pa sve do danas, kafana kod Znaka pitanja.
Kafana kod Znaka pitanja odista vezuje svoj život sa životom Saborne crkve. Nju pohađaju posetioci Saborne crkve. Ako ko pre vremena porani na službu božju, svratiće u tu kafanu na jutarnju rakiju i kafu. Ako je neki parastos, tu će se sabrati posetioci da sačekaju vreme. Ako je kome duga služba u crkvi, te ne može da je odstoji, tu će svratiti da se potkrepi. Kada su pratnje pa hoće neko da izbegne one duge govore i besede nad pokojnikom, tu će se skloniti. Članovi pevačkog društva, pre no što pođu na hor crkveni, tu će svratiti da popiju kafu i da se saberu i uopšte, sve što ima posla sa Sabornom crkvom i u Sabornoj crkvi, tu će se svratiti. I zato je ta kafanica oduvek dobro radila", zabeležio je Branislav Nušić.
Kafedžija dobio repPrva kafana u koju se rado navraćalo posle službe u Sabornoj crkve, bila je sedamdesetih godina 19. veka jedan mali i čist lokal zvan Kod repate zvezde. Nad vratima joj je stajao šilt na kome je bila namolovana zvezda u padu sa svetlim repom za sobom i pomenutim natpisom. Kafanu je držao Nikola Todorović koga su zbog takve firme prozvali Nikola Repača. Nikola Todorović Repača bio je otac znamenitog glumca Save Todorovića koji je u tom kraju i odrastao. |