- Nema sumnje da je gospođa Dolovac najbolji kandidat. Zato je ovo jedinstvena situacija u kojoj je gotovo ceo parlament glasao za neki predlog, a siguran sam da ona može i više nego što je dala u prethodnih šest godina.
- Potpredsednik DS-a prošle godine rekao je u Inđiji: "Dok imamo Zagorku, ne mogu nam ništa." Išla je i na svadbu kod državnog sekretara Ministarstva pravde, a osim partije ne znam ništa drugo što bi ih povezivalo.
- Mora se početi sa otpuštanjima iz državne službe, kako bi naredne godine bile ostvarene znatne uštede u budžetu. Dobro je što je Ministarstvo državne uprave identifikovalo koliko je zaposlenih višak u ovom trenutku, ali je racionalizaciju neophodno početi ove godine.
- Mi ne vidimo da postoji višak od 9.000 zaposlenih, ni potrebu za otpuštanjima. U javnom sektoru radi manje zaposlenih po glavi stanovnika nego što je to slučaj u razvijenim zemljama. Priča o prekobrojnima potpuno je neutemeljena u stvarnosti, a procena proizvoljna.
- Ustav Bih (član 3) glasi: Sve funkcije vlasti ili ovlašćenja koja nisu izričito dodeljene institucijama BiH biće u nadležnosti entiteta. A pravo održavanja referenduma nije dodeljeno Sarajevu. Ne postoji ni ustavna zabrana održavanja referenduma u entitetima ili o pravosuđu.
- U podeli nadležnosti uređivanje pravosuđa je na nivou BiH. Sporan Zakon o Sudu i Tužilaštvu donet je u parlamentu BiH. Tada su i predstavnici RS glasali za njega. Istina, prvobitno ga je nametnuo visoki predstavnik, ali je ipak prošao parlamentarnu proceduru.
- Pretpostavljam da bi Priština brinula o srpskim svetinjama jer je to jedna od obaveza u Unesko. Osim toga, upravo je očuvanje srpskih spomenika kulture predmet razgovora Prištine i Beograda. Zato će Priština na nekoliko osnova imati obavezu da čuva srpske spomenike.
- Takav zahtev Prištine je kršenje rezolucije 1244 SB UN. Dosadašnji odnos prema srpskim spomenicima na KiM predstavlja jednu od najgorih katastrofa za kulturu u savremenoj istoriji. Njihovo članstvo u Unesku ne bi zaustavilo sistematsko uništavanje srpske baštine.
U našoj administraciji koja, inače, nije prevelika, ima previše sporednog kadra. Nije dobra ni podela posla. Suština je u tome da se može učiniti više sa manjim brojem ljudi. Odgovornost je na svakom ministarstvu, samo oni znaju gde su im rezerve.
Bolje usluge garantuje efikasnija državna uprava. Ne verujem da će se značajno smanjiti broj zaposlenih u državnoj upravi Treba da se otpuste oni koji nisu kvalifikovani a prime stručnjaci. Tako će biti zadovoljni i građani i privreda.
- Poruka iz Grčke da će podržati članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama nije iznenađenje. Oni o tome pregovaraju s Amerikom, a zauzvrat očekuju pomoć oko naziva Makedonije. Podrška Amerike u dužničkoj krizi ubrzaće proces priznavanja nezavisnosti Kosova.
- Grčka, kao i Slovačka i Rumunija, poslednjih godina malo su se otvorile prema Prištini, ali nisu promenile stav i ne priznaju nezavisnost Kosova. Razgovaraćemo za svaki slučaj sa njima, jer tako nešto ne bi bilo u skladu s našim prijateljstvom, a naročito ne sa situacijom na Kipru.
- Čin osnivanja Vojvođanske akademije nauka, umetnosti i kulture jedan je od znakova da još nije poništena evropska autonomija Vojvodine u Srbiji. Sa stanovišta autonomaštva, to znači da autonomije ima još. Takođe, i kada je ne bude, biće autonomaštva.
U Novom Sadu smeštene su neke od najznačajnijih institucija kulture, poput Matice srpske. VANU je postojao i ranije, a sada su mu dodali "K", što je obična glupost. Mislim da je to kratkog daha, a svakako ne utiče na ogranak SANU u Vojvodini.