- Iz iskustva mogu da kažem da Srbija uglavnom nije pripremljena za vanredne situacije, pa ni za toplotni udar koji nas očekuje narednih dana. Država nema plan adaptacije na klimatske promene i razrađene scenarije za enormno visoke temperature.
- Pripreme smo počeli pre par meseci. Obaveštene su i upozorene sve lokalne samouprave da pojačaju preventivne mere. Stanje pripravnosti Sektora za vanredne situacije će trajati do septembra. Očekujemo da će posebno problematičan biti avgust.
- Prema dosadašnjoj praksi brak nije mogao da se sklopi u crkvi ako nije sklopljen pred matičarem. Vreme je da se to menja i zato smo formirali radnu grupu za izradu Građanskog zakonika. To podrazumeva da će biti svejedno gde se sklapa brak u crkvi ili opštini, s tim što crkva ne bi bila nadležna za sporove.
- To neće biti lak posao, jer čak i da se zakon promeni morali bismo da menjamo Ustav jer on ne priznaje crkveni brak. Država bi u tom slučaju sa svakom crkvom i verskom zajednicom morala da zaključi svojevrsne ugovore kojima bi se sve to regulisalo budući recimo da je muslimanima dozvoljena poligamija.
- Ne shvatam oko čega se diže tolika prašina. Nismo mogli da pristupimo elitistički i da zanemarimo želje čitalačke publike. Zato nekih pet odsto odabranih dela čine popularna štiva novijih pisaca.
- Čudi me da Ministarstvo takva dela otkupljuje za javne biblioteke s obzirom na to da nema novca za Maticu srpsku, našu najstariju kulturnu ustanovu. Ne znam da li zbog Matice ili zbog srpske.
- U anketi privrednici ističu da su postavljani nerealno kratki rokovi kako bi se eliminisala konkurencija, a onda omogućilo firmi koja je dobila posao da ih putem aneksa ugovora produži. Kriterijum "najniža cena" njima je siguran znak da je tender namešten i destimulisani su da učestvuju.
- Ako tender nije jasan, privrednici se ne prijave jer sumnjaju da je namešten. Prošle godine udvostručen je broj obustavljenih tendera, svaki drugi je prekinut jer nije bilo dovoljno ponuda, a u 22 odsto slučajeva nije bilo ponuđača. Nisu razumeli šta se traži i mislili su da je reč o korupciji.
- Vlasnici trgovina imaju svoju proizvodnju, pa mogu da naduvaju marže i do 60 odsto. Država nije u stanju da ih ograniči. Marže za hleb veće su od 40 odsto, a visoke su i za meso i prerađevine, konditorsku robu... Zarada trgovaca može se smanjiti jedino zdravom konkurencijom.
- Našim građanima u prirodi je da uvek govore negativno. Raspolažem preciznim podacima iz kojih možete da vidite da je malo toga poskupelo. Ulje je sedam dinara skuplje u maloprodaji, za sve ostalo cena je niža. Dajte, idite u prodavnice i pogledajte stvarne cene.
- U EU ne postoji razumevanje za zvaničnu podršku Beograda Miloradu Dodiku u mnogim aspektima. Prihvatanje Dodikove ponude da se u Beogradu podigne spomenik Gavrilu Principu izazvalo je samo gorke komentare u EU.
- Srbija neće oslabiti veze sa Republikom Srpskom. I dalje ćemo imati specijalne veze sa RS i podržaćemo sve oko čega se u BiH dogovore sva tri konstitutivna naroda i oba entiteta, pa tako i kada je reč o ustavnim reformama.
- Mada odavno nisam fan Perišića, slažem se sa njim jer je izražavanje poštovanja prema svim civilnim žrtvama jedini most koji treba da povede narode Balkana prema pomirenju. Stoga, potrebno je odati počast u Bratuncu i u Srebrenici, umesto da se politizuju stradanja.
- Perišića bi trebalo da bude sramota zbog te izjave jer u njoj nema ni reči o njegovom kajanju i odgovornosti. Ako toliko polaže na odluku Haškog tribunala kojom je oslobođen, onda neka uvaži i onu kojom je ustanovljeno da je u Srebrenici počinjen genocid.