- Bilo bi zaista dobro za Srbe u RS da ih Srbija integriše u svoj izborni sistem. To ne znači da Srbi iz Srpske treba da budu politički faktor koji bi dominirao ili odlučivao o Srbiji, ali bi svakako pet poslaničkih mesta trebalo dati RS. Za nas bi to bilo veoma značajno i izuzetno korisno.
- Zašto bi neko odlučivao o političkom životu zajednice u kojoj ne živi? U svetu je tendencija da stranci koji žive na teritoriji neke države dobiju glasačko pravo. A ne stoji ni argument da dijaspora šalje pare otadžbini. Pa ljudi šalju pare porodici. Tu je ključno gde plaćaju porez.
- Stoltenberg se izvinio zbog civilnih žrtava, što je veliki korak. Rekao je da je Srbija bombardovana zbog neprihvatljivih postupaka Miloševićevog režima. Ako Srbija želi sebi dobro, trebalo bi da racionalno razmisli s kim će dalje.
Bio je to više nego očigledan napor Stoltenberga da se poboljša imidž NATO u Srbiji. Stoltenbergov napor je bio odličan, ali NATO je u percepciji građana agresor i dalje. Vreme će pokazati da će još dugo zadržati taj imidž.
Novi pravilnik predviđa da lekari godišnje sakupe 20 umesto dosadašnja 24 boda. Skupljanje bodova za lekarske licence pretvorilo se u dolaske na koktele, preuzimanje diploma i formalno ispunjavanje norme.
Takve ocene su zlonamerne. Na medicinske seminare i skupove ne ide se da bi se jelo i pilo. Zahvaljujući novom Zdravstvenom savetu odobravaju se kvalitetni programi kontinuirane edukacije lekara.
- Sasvim sigurno da bi ukidanje Šengenskog sporazuma dovelo do potpune pometnje ne samo u političkom smislu već i u privredi, trgovini, turizmu... Pa zamislite da na svakom prelazu čekate, dajete pasoš, kontrolišu vam prtljag.
- Nema sumnje da bi to zakomplikovalo život ljudi, ali ne bi dovelo do haosa. Kako se živelo dok nije bilo ovog sporazuma. Ipak, to bi značilo jaču kontrolu, provere na svim granicama, a to iziskuje i mnogo više novca i vremena.
- Srbija ne treba da menja poziciju vojne neutralnosti, ali treba da ima saradnju sa svim organizacijama, a NATO je prioritet zbog okruženja u kome se nalazimo. Neutralnost pruža za sada zadovoljavajući okvir da mi možemo da jačamo naše sopstvene odbrambene sposobnosti.
- Nakon dešavanja u Parizu, a pre toga i u Njujorku, jasno je da je bezbednost nedeljiva i da se terorizam seli sa kontinenta na kontinent veoma brzo. U tom smislu neutralnost Srbije bila bi katastrofalna. Formalno ne moramo da uđemo u NATO, ali treba imati čvrstu saradnju.
- Ovim zakonom su privilegovani pojedinci, i to će omogućiti korupciju, a neće se problem rešiti. Sporan je član pet koji kaže da se ne može legalizovati objekat u prvoj i drugoj zoni zaštite prirodnog dobra, osim ako nije reč o vikendicama i kućama za odmor.
- Cilj je da novim zakonom smanjimo cenu, ali i administraciju legalizacije tih oko milion i po objekata, uglavnom porodičnih kuća i stanova. Zakonom nikoga ne štitimo, želimo da sačuvamo prirodna dobra, jedino mogu da ostanu sagrađene vikend kuće.
- Briselski sporazum između Beograda i Prištine je suspendovan. To su uradili Isa Mustafa i Atifete Jahjaga. I mogu, jer iza sebe imaju Šestu flotu. Šta srpska vlast može sada da uradi? Iskreno rečeno, ništa naročito jer je to neko u Vašingtonu sve lepo zamislio, EU je samo izvođač, a Priština podizvođač radova.
- Briselski sporazum pokušava da ugrozi albanska opozicija, ali mislim da oni za to nemaju snagu. Isa Mustafa tvrdi da će Briselski sporazum biti sproveden u delo i siguran sam da će tako i biti. Nije logično da je kosovski premijer potpisao nešto u Briselu što nije u skladu sa kosovskim propisima i ustavom.