Otpremnina za razvod s Unijom
I ovaj postupak finansiraće poreski obveznici. Ovaj svojevrstan razvod sa zemljama koje više ne žele ili ne mogu da opstanu u EU predviđa i neki vid otpremnine, kao i podršku zemalja koje ostaju u Uniji odlazećem partneru ukoliko se odluči da istupanje iz zajednice sprovede po planu.
Procedura predviđa da istupanje, baš kao i pristup EU, teku po unapred definisanim uslovima koje zemlja mora da ispunjava korak po korak. Za dostizanje svakog od tih uslova, istupajuće zemlje bi dobijale određenu finansijsku podršku, upravo kao što je to sada slučaj sa onima koji pristupaju Uniji.
Postojeći ugovori, doduše, predviđaju teorijsku mogućnost da neka zemlja istupi iz zajednice, ali nije propisan nikakav konkretan postupak, što može da dovede samo do haosa. Osnovna novost u vezi glasina koje do sada nisu potvrđene jeste da EK uopšte razmatra mogućnost odustajanja od ideje "večitog članstva".
Još uvek nije jasno da li su u ove planove upućene Nemačka i Francuska. Ovakav korak bi bio mnogo smisleniji nego aktuelni čvrsti kurs gotovo primoravanja zemalja koje to više ne žele ili zbog ekonomskih razloga nisu u stanju da ostanu članovi Unije, kao što se to upravo dešava sa Grčkom.