Grčka cepa Evropu
Dešavanja u vezi grčke krize dovela su do napetosti u porodici evrozemalja i iznela na svetlo dana podele, pre svega između Francuske i Nemačke u vezi produbljivanja političke Unije, piše "Dojče Virtšafts Nahrihten".
Otvoreni sukob ove dve zemlje oko toga da li Grčka treba da istupi iz evra, približio je Francusku i Italiju, koje žele da spreče nemačku dominaciju.
Tako "Fajnenšenel tajms" piše o jednom interesantnom detalju sa pregovora u Briselu, gde je francuski ministar finansija Mišel Sapan rekao da je "njegovo poverenje u Angelu Merkel poljuljano nakon što je došao na sastanak i od nemačkog ministra Šojblea čuo plan o Grekzitu".
Pročitajte još:
* Oland: Evropa je dozvolila da njene institucije oslabe
On je rekao da je Merkelova samo dan pre toga predsedniku Francuske Olandu rekla da ona to neće dozvoliti. Na vrhuncu diskusije, kada je pretilo da sastanak propadne, Oland i premijer Italije Mateo Renci izašli su zajedno na terasu i razgovarali o tome šta da učine, dogovorivši se da nastupaju zajednički. Ovaj list citira jednog italijanskog učesnika u pregovorima:
Unij dužnika
Članice Unije sa istoka Evrope imaju zajednički stav kao i Berlin, ali je njihova snaga mnogo manja nego dve mediteranske države. One uz to za svoje dranje imaju i potporu Amerike, kojoj je stalo do jedinstva EU, pre svega zbog NATO. Jasno je da se Evropska unija menja, ali izgleda da nova neće biti rođena na visokim principima, već će pre biti Unija dužnika.
- U ovom trenutku shvatili smo da Italija i Francuska mogu da se udruže i proguraju manje radikalno rešenje od izlaska Grčke iz evra -
Novoformirana osovina Rim-Pariz, koja za sada još uvek nije stabilna, mogla bi da ojača u dolazećim mesecima, jer u jednoj stvari obe vlade zastupaju ista gledišta: žele jaču Uniju i raspoređivanje dugova na sve članice. Ovo pitanje je za obe zemlje od životne važnosti, a čvrst stav Berlina prema Grčkoj je upozoravajući signal da moraju da razviju strategiju da ne moraju svaki put da se bore protiv Nemačke, i na kraju skoro uvek budu gubitnice.
Ove dve zemlje posebno su osetljive na zahteve koje u ime Nemačke zastupa ministar finansija Volfgang Šojble o čvršćoj monetarnoj uniji, u kojoj bi bile samo zemlje spremne na čvrstu finasijsku disciplinu - nešto po čemu ni Italija ni Francuska nisu poznate. Pri tome se obe strane pozivaju na isti dokument - nedavno saopštenje pet predsednika različitih tela EU koje poziva na produbljenje jedinstva. Šojble, međutim, to vidi kao poziv na jaču finansijsku zavisnost, a Francuska i Italija kao zahtev za većim političkim jedinstvom.