Utorak 10.03.2015.
05:45
J. Arsenović - Vesti

Vučić se ne pita za Đelića

A. Čukić
Sada provodadžija: Božidar Đelić

Podsetimo, na konkurs za privatizacionog savetnika jedinu ponudu dostavila je investiciona banka Lazard Freres SAS, u kojoj je Đelić izvršni direktor. Otud su novinari premijera pitali da li to znači da će o privatizaciji Telekoma praktično odlučivati nekadašnji funkcioner Demokratske stranke?

- On sigurno neće biti zadužen za to - uzvraća Vučić, da bi odmah potom pohvalio kredibilitet Đelićeve banke, ocenivši da se radi o jednoj od "dve-tri najrenomiranije kompanije".

U svakom slučaju, "Lazard" je jedini dao ponudu i velika je verovatnoća da će biti izabran, pa se postavlja pitanje da li Vlada Srbije može da određuje privatizacionom savetniku ko će od njenih ljudi biti angažovan na konkretnom poslu, a ko ne?

- Naravno da ne može, niti mi možemo ni na kakav način znati šta će konkretno raditi Đelić. Mislim da je to premijer rekao jer mu je tako odgovaralo, s obzirom na ne baš pozitivno mišljenje u domaćoj javnosti o bivšem ministru finansija - komentariše za "Vesti" Milan Kovačević, savetnik za strana ulaganja.

Povratak pomalo zaboravljenog Đelića, otvorilo je pitanje o ulozi privatizacionih savetnika. Šta im je posao i koliko koštaju?

Podaci o sprovedenim privatizacijama u periodu od 2001 do 2011. govore da je bilo angažovano 46 konsultantskih kuća koje su za posao privatizacionog savetnika bile plaćene više od 55 miliona evra. Među njima, najviše angažmana i novca ostvarile se Morgan Stenli, Ces Mekon, Diloit i Tuš, Citadela, Rajfazen investment i Faktis.

Ces Mekon je domaća konsultantska kuća koja je široj javnosti postala prepoznatljiva po vlasniku Zvonimiru Nikeziću koji je novembra 2012. godine dospeo pritvora, uz optužbe da je učestvovao u proneveri više miliona evra u vezi sa prodajom regresiranog đubriva preko Azotare.

Mediji su počeli da se zanimaju za njegove firme i političke veze, otkrivajući da je u Mekonu radio i Mirko Cvetković, koji je dok je bio direktor Agencije za privatizaciju često angažovao ovu konsultantsku kuću.

Vlast neće domaće stručnjake

Privatizacioni savetnik radi procenu vrednosti kapitala, analizu tržišta i predlaže modele privatizacije, pa se postavlja pitanje zašto to ne radi Agencije za privatizaciju?
Milan Kovačević primećuje da je vlast "na neki način impresionirana" stranim konsultantskim kućama, mada one gotovo redovno angažuju domaće stručnjake za ove poslove, koji budu neuporedivo manje plaćeni. Za svoj posao privatizacioni savetnik uzima fiksni deo, a neretko i procenat od ostvarene cene prodaje (uglavnom oko jedan odsto).

Izašlo je na videlo i to da je Nikezićev sin Dušan bio državni sekretar u Ministarstvu finansija u vreme Cvetkovićeve vlade. Nakon što je Nikezić jula 2013. pušten iz pritvora, plativši kauciju u iznosu od - milion evra, javnost je mogla da zaključi da je iza ovih zakulisnih i isprepletanih veza uticaja i moći stoji i te kako dobra zarada!

2024 © - Vesti online