Neće da kupe, već da upravljaju
Ponovno kucanje američkog Esmarka na vrata smederevske železare posle propalih pregovora sa Vladom Srbije o privatizaciji, s ponudom da njihov menadžerski tim "oživi" tog giganta, prema oceni ekonomskih analitičara, predstavlja pokušaj da ipak uđu u železaru, a pri tom izbegnu rizik koji bi im donela njena kupovina.
Aleksandar Stevanović, bivši savetnik nekadašnjeg ministra privrede Saše Radulovića, ovu priču vidi kao posledicu činjenice da se u Srbiji privatizuje haos, umesto da se uvede elementarni red.
Pročitajte još:
* Železara istopila lažne nade
* Šta razočarani Esmark kaže o Železari?
- U takvoj nerealnoj situaciji u Esmarku idu na opciju bolje čist menadžment, nego čist rizik kupovine. Tu je greška srpskih vlasti što bi da rešavaju stvari privatizacijom, umesto da prvo naprave red. Tako idu na srećnog dobitnika, pa na raspisivanje tendera. Zato nas i zaobilaze ozbiljne kompanije - naveo je ovaj analitičar, ocenivši da dešavanja povodom železare šalju lošu poruku o privatizaciji ostalih firmi u Srbiji.
Ekonomista Ljubomir Madžar ukazuje da to što Esmark nije prihvatio vlasnički aranžman ne isključuje prihvatanje Vladinog plana B.
- Železara ne može da radi bez gubitaka, pa je američka firma njenom kupovinom morala da prihvati deo ili ceo gubitak. Varijanta s profesionalnim menadžmentom ne nosi rizik da na njih padne gubitak, već on ostaje Srbiji - objašnjava Madžar zašto su Amerikanci zainteresovani za drugu varijantu.
Skidanje železare sa srpske grbače privatizacijom je najbolja varijanta, smatra Madžar i dodaje da država ne može nikome da je "utrapi".
- Kako niko iz čista mira neće da prihvati gubitke, ekonomsko rešenje je da se vrata železare zatarabe i obustavi njen rad. Međutim, tu je više elemenata, pa i socijalni momenat gubitka 5.000 radnih mesta. Zato oni koji odlučuju o njenoj sudbini moraju da otvore četiri oka da bi gubici bili najmanji - zaključio je Madžar.
Odsustvo racionalnosti
Analitičar Miroslav Prokopijević je ocenio da je posle propasti pregovora sa Esmarkom, signal da bi njom upravljali njegovi menadžeri donekle neobičan.
- Sve je vrlo zapleteno, ali zemlja Srbija je puna korupcije i afera, pa se i ne može računati na racionalnost - rekao je Prokopijević.