Slovak-biznismen na čelu Železare?
Slovački biznismen Peter Kamaraš, vlasnik kompanije "Pikaro" sa sedištem u Košicama, najverovatnije će predvoditi menadžment koji će na proleće ući u Železaru Smederevo, piše "Politika".
Kako piše "Politika", reč je o firmi osnovanoj 2006. godine, koja se bavi kupovinom i prodajom rude gvožđa, ali i nizom drugih delatnosti.
Prema nezvaničnim informacijama, američki "Esmark" i slovački "Pikaro" imali su zajedničku strategiju za preuzimanje 80 odsto kapitala srpske čeličane po kojoj bi "Esmark" proizvodio čelik i obezbeđivao tržište, Slovaci bi bili zaduženi za sirovine.
Plan je bio do tančina razrađen, ali je, kako tvrdi izvo "Politike", u jednom trenutku došlo do razmimoilaženja.
- Upravo tada su i pregovori s Vladom Srbije krenuli nizbrdo, a glavna tačka spoticanja bile su sirovine. Taj momenat je bio preloman i tada su Amerikanci 'okrenuli ploču' i povećali zahteve. Umesto 200 miliona dolara, koje su tražili od naše vlade u vidu garancija za kredit za nabavku sirovina, udvostručili su sumu. Saznavši za razlaz nesuđenih partnera, naši pregovarači su takođe insistirali na garancijama, a sve u strahu da "Esmark" ne potroši zalihe sirovina koje železara ima na lageru i potpom napusti Srbiju - piše "Politika".
Pošto su članovi srpskog pregovaračkog tima znali da "Esmark" ne može sam da uđe u tu priču, tražili su dodatne garancije.
Pretpostavlja se da se dogovor neće zasnivati na tome da Kamaraš sa svojom ekipom dođe u Železaru i radi za platu ili procenat, već da će postati neka vrsta partnera, uz ulog u sirovinama.
- Ideja države verovatno jeste da oni ulože neke sirovine, a da ovde dobiju uslove za prizvodnju i dalju trgovinu gotovim proizvodima iz "Železare". Veruje se da će ovde doći njihovi ljudi, uspešni trgovci, menadžeri s dobrim vezama i kontaktima i velikim iskustvom. jedino tako ima nade za fabriku u Smederevu - kaže izvor "Politike".
Polazna tačka biće 170 miliona dolara u sirovinama koje "Železara" već ima. To je, prema pisanju "Politike", dovoljno za 4 do 5 meseci pri sadašnjoj proizvodnji i poslužiće kao obrtni kapital. Nakon dolaska profesionalnog menadžmenta, prozvidnja bi trebalo da se postepeno uvećava.