Od stranačkih organa SDSS zavisi da li će Pupovčeva pretnja da srpski poslanici više neće podržavati vladu Andreja Plenkovića, zaista biti i realizovana ili je to samo tvrđenje pazara veštog političara koji godinama igra na kartu jezička na vagi.
Značajno temperamentniji od uobičajenih nastupa, Milorad Pupovac imao je u Saboru sredinom prošlog meseca, kada je hrvatskim kolegama poručio da su "neostvareni i neiživljeni pederi", koji ne mogu da shvate da ih ne ugrožavaju Srbi koji su ostali da žive u Hrvatskoj. Ovako oštar i nekarakterističan govor sadašnjeg lidera Srba u Hrvatskoj bio je isprovociran saborskom raspravom o referendumu kojim bi se manjinama oduzelo pravo da glasaju o budžetu i izboru vlade.
Lingvista i profesor na zagrebačkom Filozofskom fakultetu Milorad Pupovac politički se angažovao krajem osamdesetih godina, kada se već nazirao raspad komunističkog sistema, ali ne još i zajedničke države.
Da je gajio nadu za opstanak Jugoslavije, vidi se i iz njegovog prvog političkog angažmana u okviru Udruženja za jugoslavensku demokratsku inicijativu. Pre raspada ujdijevaca, osnovaće Ligu socijaldemokrata koja će prerasti u Srpski demokratski forum.
Početkom 1995. napušta SDF i osniva Samostalnu srpsku stranku, a uoči izbora se priključuje Akciji socijaldemokrata Hrvata i s njihove liste ulazi Sabor. Kasnije prelazi u Samostalnu demokratsku srpsku stranku zahvaljujući kojoj je nekoliko puta biran za poslanika. Srpsko narodno vijeće, kao svojevrsno krovno udruženje Srba u Hrvatskoj, osniva 1997. godine.
Pupovac među Srbima, pogotovu onim iz ruralnih krajeva, teško je prihvaćen kao nacionalni lider. Bez harizme, sa govorom tipičnog Zagrepčanina, što se pripisuje i njegovom životu u jednoj hrvatskoj porodici za vreme školovanja u glavnom gradu Hrvatske, Pupovac nije mogao ni prići popularnosti jednog razbarušenog Jovana Raškovića.
Ne samo zbog toga što je na haškoj konferenciji u jesen 1991. god. podržao nezavisnost Hrvatske, već i što je često davao većinu HDZ da formira vladu, Pupovcu su i mnogi Srbi ali hrvatska opozicija pripisivali etiketu "Tuđmanov Srbin". Zbog medijskih prozivki da se obogatio na talasu političkog balansiranja i trgovine sa srpskim nacionalnim pitanjem, bivši hrvatski predsednik Ivo Sanader je njegovu politiku sveo na "etnobiznis", tvrdeći da je "malo učinio za sunarodnike, a puno za sebe".
Svet je ugledao pre 64 godine u Ceranju Donjem kod Benkovca, u porodici sa četvoro dece. Otac Obrad je bio lokalni veterinar. Dok je studirao u Zagrebu filozofiju i lingvistiku, izdržavao se i vozeći tramvaj. Sa prvom suprugom ima Tihanu i Ozrena. Sin je oženjen hrvatskom pevačicom Vesnom Pisarović, a zaposlen je na Filozofskom fakultetu u Rijeci, neki kažu i uz malu pomoć uticajnog oca.
Pupovac sada živi u braku sa novinarkom Slavicom Lukić i to u elitnoj četvrti Gračani u Zagrebu, odakle je teško poistovetiti se sa nedaćama malobrojnih Srba ispražnjenih i siromašnih Like, Banije, Korduna...
J. Arsenović