- Dodatni razlog za povratak jeste što je naša ćerka učestvovala u protestima za bolju Srbiju, baš kao pre 20 godina ja i njena majka Milica, koja je tada nosila u stomaku. Ponosan sam na ćerku - istakao je Đilas u kome deo birača vidi opozicionog džokera, a naprednjaci mu lepe etikete "pljačkaš kase" i "tajkun".
Rođen je 1967. u Beogradu. Njegova majka Jovanka poreklom je sa Plitvica, a kolonizacija ju je dovela u Vojvodinu, dok je otac Dušan je iz okoline Drvara. Bili su zdravstveni radnici, a Dragan ima mlađeg brata Gojka. Obojica su stekli diplomu Mašinskog fakulteta i rade zajedno.
Dragan je odrastao u Zemunu i Novom Beogradu, pohađao Zemunsku gimnaziju i Devetu beogradsku. Javnosti je postao poznat 1991. i 1992. kad je u svojstvu studenta prorektora vodio demonstracije, a Miloševiću u lice u kabinetu rekao: "Predsedniče, podnesite ostavku, učinićete veliku uslugu srpskom narodu."
Iako inženjer, obreo se u novinarstvu. Prvo u Radio Indeksu, a onda je bio jedan od osnivača Radija B92 i urednik Informativnog programa. U biznis je krenuo 1994. u Pragu, gde je s prijateljima osnovao firmu.
- Tamo sam stvorio prvi veći kapital, vodeći se logikom da moram prvo nešto da uradim u životu, a ne da koristim političku funkciju za to - pričao je kasnije.
Demokratskoj stranci prišao je 2004. godine, rekavši da to čini zbog njenog lidera Borisa Tadića. Ipak, osam godina kasnije, smenio ga je s te pozicije i postao četvrti predsednik DS, posle Dragoljuba Mićunovića, Zorana Đinđića i Borisa Tadića.
U fotelji gradonačelnika Beograda bio je od 2008. godine, pošto se prethodno oprobao kao direktor Narodne kancelarije predsednika Srbije Borisa Tadića i ministar za Nacionalni investicioni plan. Politički pad usledio je neočekivano brzo. Prvo su ga u septembru 2013. s mesta gradonačelnika smenili naprednjaci i socijalisti, da bi ga Bojan Pajtić pobedio u trci za lidera DS u martu 2014, posle loših rezultata na parlamentarnim izborima.
Đilas potom podnosi ostavku i na mesto narodnog poslanika, a sasvim se povukao 2016. kada je napustio članstvo u DS, ali i funkciju predsednika Košarkaškog saveza Srbije, gde su za njegovog mandata nizani uspesi. Muška reprezentacija osvojila je srebra na Svetskom prvenstvu 2014. i Olimpijadi 2016, a ženska evropsko zlato i olimpijsku bronzu u Riju.
Vratio se biznisu, a navodi se da je suvlasnik kompanije MDI International
iz Praga, i Multikoma, vodeće firme u oblasti medijskog poslovanja na prostoru bivše SFRJ. Osnivač je Naše Srbije, humanitarne organizacije za brigu o deci koja su u ratovima 90-ih ostala bez roditelja.
Priznaje da voli da se opusti s prijateljima u kafiću, a da u kafane ode ponekad, samo na živu muziku i vino, jer je to jedino piće koje podnosi.
- Prijatelji me najbolje spuštaju na zemlju kad malo poletim, a dešava mi se kao i svima - ispričao je.
Dragan Đilas iza sebe ima dva braka, četvoro dece i burnu vezu s proslavljenom košarkaškom reprezentativkom Anom Dabović. S Milicom Delević ima ćerke Sofiju i Jovanu, a s Ivom od koje se rastao 2013. Anu i Vuka.
Kao gradonačelnik je upamćen po odličnom gradskom prevozu prema kome su Beograđani mogli da naviju sat i izgradnji dva velika mosta, preko Save i Dunava.
- Voleo bih da jednog dana neko mojim unucima priča: "Ti mostovi su podignuti kada je vaš deda bio gradonačelnik." Voleo bih da nešto veliko ostane iza mene i da me ljudi pamte po dobrom - želja je Dragana Đilasa.
D. Dekić
Foto: N. Đurović