SAD na udaru: "Budi" se supervulkan?
Najnovija istraživanja vulkana Jeloustoun u američkoj saveznoj državi Vajoming pokazala su prisustvo istopljenih stena na oko 4,8 kilometara ispod Zemljine površine.
Naučnici navode da se vulkani usled pritiska fizički "istežu", odnosno "naprežu" i da, uprkos tome što ova pojava sama po sebi nije opasna, može tokom godina da doprinese nastanku važnijih promena.
Geolozi Dejvid Mensin i Glen Matioli navode u studiji objavljenoj u magazinu "Yellowstone Caldera Chronicles" da ovo fizičko naprezanje utiče na menjanje oblika vulkana.
- Vulkani se naprežu baš kao i ljudi. Otprilike kao kada na poslu imate naporan dan, pa se osećate rastrzano. Uzroci deformacije vulkana mogu da budu različiti, promene u pritisku koji vrši magma, menjanje količine vode u obližnjim jezerima... - navode autori.
Tehnologija se koristi za detektovanje promena u vulkanskom istezanju manjih od širine atoma vodonika, prenosi Dejli mejl.
Pritisak se meri pomoću GPS tehnologije, u kombinaciji sa drugim instrumentima, uključujući osetljive senzore koji mere nagib i naprezanje.
Promene ne moraju da budu drastične da bi ih naučnici primetili. Mensin i Matioli tako navode da mogu da budu mali kao "deseti deo milionitog dela širine ljudske vlasi".
Ipak, ove promene vrlo su bitne jer vremenom mogu da dovedu do značajnih posledica.
- Čak i najmanja pomeranja mogu da dovedu do najvećih iznenađenja. Srećom, poslednja merenja ukazuju na to da nema razloga za brigu - navodi se u izveštaju naučnika.