Da li se budi opasni supervulkan koji bi mogao da zbriše Ameriku?
Talas od gotovo 900 zemljotresa pogodio je Nacionalni park Jeloustoun u periodu od 12. juna do danas. Da li bi ovi potresi mogli da znače buđenje jednog od najopasnijih supervulkana na svetu?
Kada bi se aktivirao vulkan u Jeloustounu, njegova erupcija bila bi hiljadu puta moćnija od erupcije Sent Helensa iz 1980. Srećom, rizik od tog događaja je i dalje mali.
Zemljotresi, od kojih je najjači beležio 4,4 stepena po Rihteru, su najsnažniji i najbrojniji u poslednjih pet godina, ali ih je zapravo bilo manje nego u nekim slučajevima u protekloj deceniji. Tremori su zabeleženi na dubini od 14,5 kilometara ispod nivoa mora i detektovani su u Opservatoriji vulkana u Jeloustounu na Univerzitetu u Juti.
"Jeloustoun nije eruptirao 70.000 godina, pa je potrebno mnogo jakih zemljotresa i pomeranja tla, da bi se stvari opet pokrenule", stoji u pisanom saopštenju tima za nadzor vulkana.
Jeloustoun je inače najveća i najraznolikija kolekcija prirodnih termalnih izvora na svetu. Seizmička aktivnost u ovoj oblasti, može ali i ne mora biti znak buđenja supervulkana, budući da je u poslednjih 30 godina, najjači zemljotres koji je pogodio ovu oblast imao 4,8 stepeni po Rihterovoj skali.
Inače, studija o jeloustounskom vulkanu iz 2013. otkrila je da su podzemne komore sa magmom i do dva i po puta veće nego što se ranije mislilo, sa sistemom koji obuhvata oblast dugu 90, a široku 30 kilmetara i u kojoj se nalazi ogromna količina otopljenih stena.
Kada bi se takva količina magme odjednom oslobodila, posledice bi bile kao u slučaju nuklearnog rata. Severna Amerika bi verovatno bila uništena, a velike posledice pretrpeo bi i ostatak sveta.