Do nastanka australijskog akcenta doveli su pijani doseljenici
Din Frenkel, profesor sa Viktorija univerziteta u Melburnu smatra da australijski akcenat osim iz engleskog, irskog, nemačkog i aboridžinskog jezika, vodi poreklo i od prevelike ljubavi doseljenika prema alkoholu.
Pišući za “The Age”, Frenkel je rekao da kokel australijskog alfabeta začinio je alkohol.
- Naši preci redovno su se zajedno opijali, a kroz njihove česte verbalne interakcije u pijanom stanju nesvesno je dodat “alkoholni dašak” nacionalnim govornim putanjama. Već dva veka, pijani Osi (Aussie) govor nastavlja da se prenosi sa generacije sa generaciju - rekao je on.
Frenkel je takođe iskoristio priliku da istakne da je slaba veština komunikacije prisutna u svim oblastima australijskog društva.
- Australijanci koriste samo dve trećine govornog kapaciteta. Često se gutaju suglasnici poput ‘t’ (Impordant), ‘l’ (Austraya) i ‘s’ (yesh), dok se mnogi samoglasnici lenjo pretvaraju u druge samoglasnike, naročito ‘a’ u ‘e’ (stending) i ‘i’ (New South Wyles), dok ‘i’ postaje ‘oi’ (noight) - kaže Frenkel.
Profesor zato predlaže da se u obrazovni sistem uključe lekcije retorike jer smatra da bi na taj način porasli “standardi komunikacije Australije”.
Uprkos Frenkelovoj zabrinutosti, čini se da australijski akcenat postaje sve popularniji u svetu – nedavno ne proglašen četvrtim najprivlačnijim akcentom na svetu, odmah iza britanskog, američkog i irskog.