Vulkansko selo na Sumatri
Vulkan Sinabung je spavao 400 godina na ostrvu Sumatra, a onda se probudio 2010. godine i izbljunuo oblak pepela sedam kilometra visok, a komadi stena padali su 4,5 kilometra niz padinu planine, visoke 2.460 metara. Za tri meseca poginulo je 16 ljudi, a 30.000 je raseljeno. Vlast je naredila evakuaciju u krugu od tri kilometra udaljenosti od vulkana, pa je u prvi mah evakusiano 1.225 stanovnika tri najbliža sela: Bekereh, Simacem i Sukameriah, jer im je pretio oblak gasa i lave.
Selo Simacem, gde su seljaci živeli vekovima od plodne zemlje, zauvek je napustilo 137 porodica, jer je udaljeno samo 2,5 km od vulkana. U njemu danas nema ljudi. Nekim zgradama se potpuno urušio krov, a negde sve uprkos oštećenjima stoji onako kako je ostavljeno, pa u seoskoj školi još uredno stoje stolice podignute na đačke klupe. Seljani su su izmešteni u izbegličke centre i obećano im je da će dobiti besplatno zemlju i eko kuće od 50 kvadrata.
Vatreni prsten
Planina Sinabung je jedan od 130 aktivnih vulkana u Indoneziji, koja koja se nalazi u Pacifičkom vatrenom prstenu, gde se nalazi 40 odsto svih aktivnih vulkana. Po celom ivičnom delu Pacifika, od Japana i Novog Zelanda do Severne i Južne Amerike prostire se Pacifički vatreni krug dužine 40.000 km. Na tom obruču nastaje 90 odsto svih potresa i erupcija vulkana, a nastaje 80 odsto svih cunamija.
Međutim, oni se i danas nalaze u izbegličkim logorima i prihvatnim centrima pri Katoličkoj crkvi. Još oko 6.000 seljana sa planine Sinabung živi u iznajmljenim kućama ili na zemlji koju je iznajmila Vlada.