Znamo da vam je dosta svega: Evo kako da se opustite
Letnji dani iscrpljuju vrelinama, pogotovo ako ste prinuđeni da se vozite GSP-om. Nemir, nervoza, gradska buka, besomučno okretanje televizijskih kanala na kojima politička elita nikako da se dogovori ko će i kako da vodi državu, besparica,... samo su neki od razloga zbog kojih biste najradije vrištali na sav glas! Vreme je da se opustimo...
Stres je neminovnost savremenog načina života, ali on nije bolest već alarm organizma da nešto nije u redu, stav je psihologa. Kako ga prepoznati?
-Stres ima svoju psihološku i fiziološku dimenziju. U fizičkom smislu dolazi do porasta pritiska, glavobolje, vrtoglavice, porasta šećera u krvi, promene srčanog ritma. Sa psihičke strane, stres je praćen osećanjem straha i unezverenosti, i ima slične simptome kao neuroza straha. U tom trenutku organizam se priprema za beg ili za borbu - objašnjava za S media portal dr Jasna Jovanović, psihijatar-psihoterapeut.
Zašto svi drugačije reagujemo?
Smanjite efekte stresa
Stručnjaci Američke kampanje za mentalno zdravlje ističu da bi trebalo da budete uporni u borbi protiv stresa i da ne očekujete da se situacija preko noći promeni. Evo njihovih saveta: |
Često se dešava da pojedinci u istim okolnostima različito reaguju. Sagovornica S media portala objašnjava da i za to postoje razlozi:
- Donedavno je vladalo stanovište da je stres zapravo rezultat spoljašnjeg pritiska na pojedinca. Međutim, ova teza ne objašnjava zašto, suočene sa identičnim situacijama, neke osobe reaguju smireno, dok druge lako gube kontrolu. Intenzitet uticaja stresa je određen time kako se osoba nosi sa konkretnom situacijom koja je dovela do stresnog stanja. Kada ne uspevamo da upravljamo stresom, telesni odbrambeni mehanizmi (imunitet) slabe i postajemo podložni bolestima. Procenjuje se da je više od 75 % bolesti prouzrokovano stresom.
Mirišljava, topla kupka
Najmanje što biste mogli da poklonite umornom organizmu je mirišljava, topla kupka.
Protiv nesanice je najbolje da koristite ulja majorana i žalfije, za eliminaciju stresa bogom dana su eteričn ulja ruže i jasmina, protiv depresije lavanda, dok se protiv nervne iscrpljenosti preporučuju sandalovina i kedrovina.
Klasična muzika
Najezda svakavih muzičkih pravaca možda vas je naterala da prestanete da slušate muziku. Međutim, terapija muzikom se u savremenim zemljama koristi za lečenje najtežih bolesnika. U nekim zemljama EU postoji čak i zakon o muzikoterapiji!
Blagotvorni taktovi smanjuju napetost, strah, depresiju i bol; zbog toga biste, bar pola sata dnevno, mogli da se prepustite čarima klasične muzike. Za početak, predlažemo Vivaldijevo “Leto”, a ako vam je dosta vrućine možete da slušate “Zimu” – jednako je blagotvorna za duh, a možda bi vas bolje opustila.
Boravak u prirodi
Savremeni čovek odavno je zaboravio da bi trebalo da živi u skladu sa prirodom i sopstvenim razumom. Međutim, sat vremena uz knjigu u nekom šumarku, voljenom osobom ili dragim prijateljima vratiće vam preko potrebnu energiju i raspoloženje.
Život u skladu sa prirodom podrazumeva da odlazimo na vreme na spavanje, da na vreme ustajemo, doručkujemo, ručamo i večeramo. Sve bi trebalo izbalansirati: koliko ste radili, toliko morate i da odmarate.
Ako ste previše radili, propustili ste vreme za odmor, organizam vam je iscrpljen i eto stresa i bolesti.
Masaža
Dodir ima neverovatan učinak na raspoloženje. Masaža, tradicionalni oblik opuštanja i lečenja, zahteva izdvajanje određene sume novca - od 10 do 15 evra.
Međutim, kada uzmemo u obzir da većina pušača izdvaja priličnu sumu novca na ovaj porok, masaža ne bi trebalo da predstavlja veliki hir.
Sportske aktivnosti
Da je u zdravom telu zdrav duh većina ljudi zna, međutim malo ko primenjuje. U zemljama EU aktivno se radi na povećanju broja rekreativaca.
Posledice dinamičnog urbanog života su negativne, a jedna od osnovnih je nedostatak fizičke kondicije.
Finansijski aspekt najčešći je izgovor kada je u pitanju bavljenje sportom. Međutim, za šetnju, vožnju bicikla i džoging nije potrebno ništa osim dobre volje i male doze samoinicijative.