Smrt Bin Ladena unosan biznis
Pošto je predsednik SAD u obraćanju naciji objavio da je vođa terorističke organizacije Al Kaide Osama bin Laden ubijen, slavlje u Americi moglo je da počne. Političari su jedni drugima čestitali, govoreći kako je ovo velika pobeda ''američke i svetske demokratije'', a nekolicina se našlo da naplati ''patriotizam'', prodajući majice sa likom Bin Ladena, na kojima piše u slobodnom prevodu na srpski jezik ''Sredili smo ga''.
Majice koštaju između 10 i 25 dolara i prodavci tvrde da je ovo prvi put u istoriji da su imali ovoliku navalu na reklamne proizvode, a da se ne radi o izborima za predsednika SAD.
U prodaji nisu samo odevni predmeti, već je smrt bin Ladena iskorišćena i za prodaju šolja za kafu, čak se mogu naći tanga gaćice sa motivima smrti lidera Al Kaide. Možete li da zamislite lepši poklon od toga da svojoj devojci, recimo, kupite donji veš na kojem piše ''ubismo Osamu''? Verovali ili ne, neko se i toga setio.
Amerika je euforično proslavila ubistvo Bin Ladena, a zanimljivo je da je Obamino obraćanje maltene odmah preneseno na bejzbol utakmici Njujork Metsa i Filadelfije Filisa. Prisutni na stadionu vest su dočekali sa velikim oduševljenjem skandirajući ''USA, USA''.
Treba napomenuti da je to snimljeno baš na utakmici tima iz Njujorka, koji je 2001. bio žrtva napada na Svetski trgovinski centar, a za pomenuti teroristički akt američke službe bezbednosti terete upravo Osamu.
Čak su i današnji prenosi NBA plej-of utakmica između Čikago Bulsa i Atlante Hoks, odnosno Los Anđeles Lejkersa i Dalas Maveriksa počeli sa vešću da je Bin Laden mrtav, navodeći kako je to velika pobeda američke nacije. Sport i politika kao da nekada jednostavno ne mogu jedno bez drugog. U prilog tome ide činjenica da određeni broj direktnih NBA prenosa sponzorišu ''marinci'', odnosno američka vojska.
Našao se na udaru javnosti
Američku javnost razbesneo je relativno anonimni košarkaš Milvoki Baksa Kris Daglas-Roberts, pošto je na svojoj ''Tviter'' stranici objavio ''Bilo je potrebno 919.967 smrti i 1.188.263.000,000 da bi bio ubijen jedan čovek''.
Daglas-Roberts se ubrzo našao u centru pažnje, pošto je bio skoro jedini koji nije izrazio oduševljenje povodom smrti Bin Ladena.
''Da li je potraga za tim čovekom bila vredna tolikih života? To je nas je puno koštalo. Kada kažem 'nas', mislim na Sjedinjene Američke Države. Deo mene oseća da on nije izgubio, jer je toliko naših ljudi poginulo tražeći njega'', kazao je Daglas-Roberts medijima.