Evropa na oprezu zbog terorista (2): Nije lako Srbe zaplašiti
Vreme božićnih vašara u Nemačkoj je i vreme povećane brige za bezbednost. Teroristički napad u Strazburu podsetio je na slične napade do kojih je poslednjih godina došlo na ovakvim manifestacijama širom Evrope.
Taj napad navodi na razmišljanje i ljude u Berlinu, ali ne može se reći da dovodi u pitanje i odlazak na neki od božićnih vašara.
Među brojnim posetiocima ovih manifestacija u Berlinu ima i naših ljudi. Tako, Slobodan Đorđevski sa suprugom i decom povremeno poseti vašar, kao što je bio prethodni vikend i ne vidi razlog to ne učini i sledećeg vikenda uprkos napadu koji se desio u Francuskoj. Jedan drugi naš bračni par s manjim detetom nerado odlazi tamo gde je gužva, pa radije idu na božićni vašar u prepodnevnim ili ranim popodnevnim satima.
Pritom, opasnost od napada ipak ne smatraju zanemarljivom. Nasuprot tome, optimista je uspešni građevinski preduzetnik iz Berlina, Milan Grabovac:
- Kakvi teroristi?! Pa mi Srbi smo kroz svašta prošli, nas više nikakav teroristički napad ne može da zaplaši. Nas može jedino da zaplaši atomska bomba - odlučno ističe Grabovac.
Događaj u Strazburu doprineo je da berlinska policija uvede dodatne mere bezbednosti.
Opasnost od terorističkog napada ostaje neizmenjeno visoka. Policija sprovodi vidljive i nevidljive mere zaštite božićnih vašara i spremna je da reaguje na različite scenarije napada.
Na području Berlina ove godine održavaju se ukupno 24 božićna vašara i svi su dobro posećeni. Tek tokom večeri postaje prava gužva, posebno u centralnim delovima grada gde se uvek sjati i puno turista. Teroristički napad na Brajtšajdplacu iz 2016. godine uznemirio je građane, i tadašnjih 12 žrtava nije zaboravljeno.
Još tada su uvedene posebne mere bezbednosti, ali odnosile su se pre svega na vrstu napada koji je tada izveden. Oko božićnih vašara, koji su sasvim blizu ulice, postavljeni su betonski blokovi čiji je cilj da spreče neki ponovni pokušaj napada teškim kamionom. Masivni blokovi delovali su uznemirujuće i asocirali više na Berlinski zid i vreme hladnog rata nego na vreme božićnih i novogodišnjih praznika.
Estetske izmene
Ove godine uvedene su neke izmene, ali one nisu bezbednosne već više estetske prirode. Na Brajtšajdplacu su blokovi delom u vidu čeličnih mrežastih korpi u kojima je šljunak. Na metalnu mrežu pričvršćeni su panoi u različitim bojama kojima se uklapaju u božićnu atmosferu. S obzirom na to da se dosadašnji teroristički napadi, srećom, nisu pretvarali u višednevne serije napada, građani Berlina se očigledno uzdaju u teoriju verovatnoće da se napad koji se desio u Strazburu neće u nekom drugom gradu ubrzo ponoviti.