Politika prekraja prošlost (2): Sve je u oku posmatrača
Nije dugo trebalo da se uvreda iz Pariza u delu srpske javnosti prevede na teren srpske odgovornosti. Tako je u listu "Blic" osvanuo naslov: "Za vek smo od herojske nacije postali loši momci".
Slede sagovornici koji razumeju potez francuskog organizatora.
- Reputacija se teško stvara, godinama, a lako se ruši i to u jednom danu, kako je sa pojedincima, tako je i sa državom. Srbija je tokom devedesetih godina zbog ratova, nacionalizma i etničkog čišćenja u potpunosti ruinirala svoju reputaciju u svetu. Zbog toga je razumljivo što nas svet gleda kroz ta sočiva devedesetih - izjavljuje Filip Ejdus sa Fakulteta političkih nauka.
Istoričarka Dubravka Stojanović tako konstatuje da kada neko sebi dozvoli ono što je Srbija učinila, "ne treba da čudi zašto tako loše stoji u međunarodnoj zajednici".
- Ne znam da li se mi pravimo da ništa ne znamo ili stvarno ne znamo, i ne znam koje je od ta dva gore. Odnosno, da li stvarno ne znamo koju je ulogu Srbija imala u ratovima devedesetih i zločinima učinjenim u ime srpskog naroda od Hrvatske do Kosova ili se samo pravimo ludi - čudi se ona.
Od pojedinih srpskih univerzitetskih profesora, veću osudu, nanete uvrede Srbiji iskazali su potomci nekih francuskih generala ili novine poput "Figaroa", čiji je kolumnista zaključio da je protokol "ponizio Srbiju i napravio sr*nje".
Ispada da je Nemačka, vinovnik dva velika svetska rata i najvećeg genocida u istoriji, iskupila svoje grehe, pa nikome nije bilo upitno zašto je kancelarka Angela Merkel sedela u prvom redu kod Trijumfalne kapije. Kako je potisnuta uloga Nemačke kao lošeg momka? Moćnim mercedesom, uspehom nemačke fudbalske reprezentacije ili onim simboličnim klečanjem Vilijama Branta u Varšavskom getu?
Ako je moćnoj Nemačkoj zaboravljena crna prošlost, jer se ona denacifikovala, kako je onda hrvatska predsednica dopala prvog reda, ili kako je Hašim Tači dobio stolicu odmah iza glavnih igrača Putina, Trampa, Makrona? Da li to znači da sadašnja Evropa ne priznaje etničko čišćenje koje je Hrvatska sprovela nad svojim sugrađanima Srbima tih devedesetih, a kojima i danas otima imovinu i hapsi ih po tajnim optužnicima?
Ili taj isti Zapad na Tačija gleda kao na Če Gevaru, a kao ne zna izveštaj Dika Martija i optužbe da su Tači, kao i većina sadašnjih kosovskih lidera, bili ili su i sada uključeni u zločine i organizovani kriminal?
Nešto tu ne štima, ali neće biti da je do istorije, već do njenih tumača.