Istorijske promene na mapi Evrope (4): TANAP ruši i Turski tok
Posle sloma projekta Južni tok, Rusija razmatra opciju polaganja cevi za Turski tok do Evrope preko Bugarske, izjavio je nedavno predsednik Rusije Vladimir Putin, posle razgovora sa bugarskim premijerom Bojkom Borisovim.
- Mi i naši turski partneri smo uvek razmatrali opciju dovođenja Turskog toka do Evrope i preko Bugarske. Turski predsednik Erdogan je to ponovo potvrdio u našem telefonskom razgovoru - rekao je Putin, dodajući da "u praktičnom smislu na tome radimo sa našim turskim i bugarskim prijateljima.
Istorijske promene na mapi Evrope:
Bugarski premijer Borisov je rekao da se Rusija i Turska ne protive tome da se gasovod Turski tok produži prema Bugarskoj.
Putin je, takođe, naveo da bi obim isporuke prirodnog gasa preko Turskog toka Evropi trebalo odrediti uzimajući u obzir sve ostale gasne rute. Rusija je, kako je istakao, spremna da se vrati na projekat izgradnje nuklearne elektrane Belene u Bugarskoj ukoliko Sofija donese odluku o njenoj izgradnji.
Sa gradnjom TANAP gasovoda pitanje je koliko je uopšte ekonomski isplativ gasovod Turski tok, koji je građevinski vrlo složen jer se cevi moraju postavljati po dnu Crnog mora. Ali, pitanje je i sada kada će preko Turske u Evropu poteći gas Azerbejdžana i Tadžikistana, koliko je smislen Turski tok, koji je zamišljen kao glavni, a sada postaje periferni tok snabdevanja.
Litvanska TNG aleternativa
Litvanija je još 2015. objavila kako je potpisala trgovinski sporazum o kupovini gasa od SAD u cilju smanjenja velike zavisnosti od ruskih isporuka. Prema sporazumu sa hjustonskom kompanijom Čenijer enerdži, prve isporuke američkog gasa su počele da pristižu u Litvaniju već naredne godine. Prvi litvanski ploveći terminal za gas je otvorio komercijalnu aktivnost u januaru 2016. godine. Ova zemlja od tri miliona stanovnika je od multinacionalne kompanije Statoil u 2015. za početak planirala da uveze više od pola milijarde kubnih metara gasa, čime bi pokrila oko petinu svojih potreba, ali su isporuke postale od starta veće.
- Izvoz gasa iz SAD bi mogao da oslabi poziciju Rusije koja koristi svoje energetske izvore kao energetsko oružje za ucenjivanje zemalja koje zavise od ruskog gasa - saopštio je Rokas Masiulis, litvanski ministar za energetiku.