Čime bi se tukle velike sile (4): Kinezi se iskrcali u Africi
Narodnooslobodilačka armija Kine je sila koja tek dolazi. Stremi da postane druga superdržava posle SAD, a to bez jake armije nije moguće. Pod oružjem drži 2,333 miliona vojnika i stalno povećava tehnološko-tehnički nivo. Još pre dve decenije većina vojne tehnike Kine predstavljala je kopije sovjetskih obrazaca, ali je danas situacija kardinalno izmenjena.
Kina samostalno radi na stvaranju lovačkog aviona pete generacije, što je do sada pošlo za rukom samo SAD i Rusiji. Njeni poslednji poduhvati u konstrukciji tenkova ili raketnog oružja ne zaostaju za savremenim modelima, a velika pažnja poklanja se razvoju flote, koja je nedavno dobila i prvi nosač aviona.
Kina je sprovela ozbiljnu reformu strukture oružanih snaga koja se sada deli na pet zona. Nije reč samo o zameni naoružanja, nego i o žestokoj borbi s korupcijom u oružanim snagama, što se u Kini kažnjava smrću.
Čime bi se tukle velike sile:
Stvorena su i dva nova vida: raketna i vojska strateške namene. Odbrambeni rashodi Kine stalno rastu i trenutno predstavljaju 1,3 odsto BDP-a.
Istovremeno, Kina širi svoj uticaj u svetu, pa je prošlog jula grupa brodova otplovila u Džibuti, gde grade bazu materijalno-tehničkog obezbeđenja. Zapravo, reč je o prvoj kineskoj vojnoj bazi u drugoj državi, sličnoj onima koje Rusija drži u Siriji.
Kinesko ministarstvo odbrane nekoliko puta je saopštavalo da će baza u Džibutiju biti korišćena za mirovne operacije, dostavu humanitarne pomoći i borbu s piratima na Rogu Afrike. Ali eksperti smatraju da će baza omogućiti Pekingu da obezbedi svoje interese u tom regionu i više utiče na zemlje važne za ekonomiju.