Klimatske promene istinska opasnost za čovečanstvo (3): Pakao Australije
U dva najveća australijska grada Sidneju i Melburnu za nekoliko decenija temperatura bi preko leta mogla da dostigne 50 stepeni Celzijusovih, pokazuje nova studija.
Ovi gradovi mogli bi da osete posledice globalnog zagrevanja čak i ako se sprovede odredba iz Pariskog sporazuma o ograničavanju rasta temperature na dva stepena u odnosu na predindustrijsko doba, navode naučnici.
Oni su dodali da bi, u slučaju ispunjenja tog uslova, šanse za dane sa temperaturom od 50 stepeni bile manje, preneo je BBC.
U Sidneju je 2017. godine izmereno rekordnih 45,8 stepeni, a u Melburnu 46,4 stepena 2016, navodi se u podacima državne meteorološke službe.
Novom studijom obuhvaćene su samo australijske države Viktorija i Novi Južni Vels, ali istraživači kažu da i stanovnici ostalih delova Australije mogu da očekuju sličan rast temperature.
- Jedna od najtoplijih godina na globalnom nivou bila je 2015, a to bi mogao da postane prosek do 2025. godine - rekla je vođa istraživanja doktor Sofi Luis sa Nacionalnog univerziteta Australije.
- Ove godine ozonska rupa prvi put je prevazišla rekordnu veličinu - rekao je Pol Krumel iz CSIRO.
Krumel smatra da nema razloga za preveliku brigu jer će se ozonska rupa raspasti na manje, ali ipak njeni delovi preći će na jug i ugroziće Australiju i zemlje regiona.
Rekordna ozonska rupa
Pored toga što predstavlja veliku pretnju po čitavo čovečanstvo, ozonska rupa pogoršaće situaciju i u Australiji gde se očekuje da će do kraja godine 45.000 ljudi umreti od raka kože. Rupa u ozonskim omotaču iznad Antarktika dostigla je rekordan nivo i sada se prostire preko površine veće od Rusije i Kanade zajedno, upozorili su naučnici pri Ujedinjenim nacijama. Rupa u ozonskom omotaču dostigla je ove godine 28,2 miliona kvadratnih kilometara.
Sutra - Klimatske promene istinska opasnost za čovečanstvo (4): Kobno "polarno lutanje"