Da li je na pomolu prvi nuklearni rat (2): Sve počelo od Ajnštajnovog apela
SAD su prve proizvele nuklearno oružje, nakon apela nekoliko vrhunskih naučnika tog doba, između ostalog pacifiste Alberta Ajnštajna, koji je strahujući da će nacistička Nemačka prva doći do nuklearnog oružja, u pismu molio predsednika Frenklina Ruzvelta da se krene u istraživanje najstrašnijeg oružja u istoriji sveta. Tako je otpočeo projekat Menhetn, u koji Ajnštajn zbog sumnje u njegovu "lojalnost" nije učestvovao.
Vođa projekta Menhetn bio je poznati fizičar Robert Openhajmer. U pustinji Novog Meksika se pravila bomba, a u Ouk Ridžu u Tenesiju se bogatio uranijum za atomsku bombu. Prva eksplozija bombe zvane triniti dogodila se u 5.30, 16. jula 1945. godine u pustinji Novog Meksika.
Jedine dve nuklearne bombe koje su upotrebljene u sukobu upotrebile su upravo SAD, pokušavajući da nateraju Japan na kapitulaciju, jer bi u suprotnom invazija japanskih ostrva prema procenama koštala života milione Amerikanaca, Japanaca i Rusa. Bombe su bačene 6. i 9. avgusta 1945. na Hirošimu i Nagasaki, čime je efektivno završen Drugi svetski rat.
Prvi su razvili hidrogensku bombu, a tokom hladnog rata nastavili su da modernizuju i uvećavaju nuklearni arsenal, koji je na vrhuncu 1967. godine iznosio 31.255 nuklearnih glava. Trenutno poseduju 4.480 nuklearnih bojevih glava.