Dijalog o najskupljoj srpskoj reči (3): Providna igra Zapada
Zašto Aleksandar Vučić nije pokrenuo dijalog o Kosmetu kada je bio predsednik Vlade? Isto pitanje se može postaviti i njegovim prethodnicima na vlasti od 2000. do danas, kaže za "Vesti" dr Dario Vidojković, istoričar i asistent na Katedri za Noviju istoriju na Univerzitetu u Regenzburgu.
On smatra da su bitni i kontekst i vreme kada se pojavio poziv predsednika Srbije na unutrašnji dijalog o Kosovu.
Dijalog o najskupljoj srpskoj reči:
- Pojavio se po povratku Vučića iz SAD. Da li je to puka slučajnost? Važno je imati na umu geopolitiku, gde SAD očigledno pokušavaju "prodor na Istok" i zaokruže uticaj i na Balkanu, tako što će primiti sve zemlje Balkana u NATO kako bi imali "mir na jugoistoku", pred pohod na Rusiju. Zato je Zapadu stalo da Srbija konačno prizna natovsku kvazidržavu na okupiranoj teritoriji Srbije. Tako posmatram i Vučićev poziv, koji je, istina, sastavljen na suptilan način sa svrhom da se spinuje srpska javnost - smatra Vidojković.
On ocenjuje da se o Kosmetu piše sa negativnim konotacijama i povezuje sa ratom.
- O KiM se piše kao o "teretu", "problemu", "Gordijevom čvoru", kako bi ga omrzeo Srbima, koji bi, valjda, trebalo da zaključe da ga se što pre otresu. Osim toga, Vučić omalovažava i srpsku istoriju, koja "ništa osim krvi i ratova" nije dala. Indikativno je i da Vučić koristi reč "mit" kada govori o KiM, jer se upravo na Zapadu naša istorijska prava na Kosmet kvalifikuju i time odbacuju kao "mit" - dodaje naš sagovornik.
Što je oteto, možemo povratiti
Dr Dario Vidojković podseća i da se predsednik Srbije u intervjuu švajcarskom "Bliku" prilično "jasno pozicionira na strani EU i NATO, a protiv Rusije":
- Zato ovde nije reč ni o kakvom iskrenom pozivu na nekakav dijalog, nego je isti u službi zapadnih interesa. Treba se pitati, na šta to po njemu Srbi još nisu spremni? Na predaju Kosmeta, možda? Setimo se pritom patrijarhovih reči da što je oteto, možemo povratiti, ali što sami dajemo, zauvek je izgubljeno!