"Ne znam ništa o dogovoru Kvinte, nećemo novi Kipar u Evropi"
Predsednik Odbora Bundestaga za evropske poslove, Ginter Kirhbaum izjavio je danas da ne zna i da mu nije poznato da postoji neki dogovor koji su predstavnici zemalja Kvinte imali u Vašingtonu na sastanku u vezi sa KiM, ali da dogovor ne može da postoji, jer se u EU odluke sada donose na parlamentaran, a ne na "egzekutivan" način, što znači da sve mora da prođe kroz sve nacionalne parlamente. Istovremeno je istakao da EU neće uvoziti "novi Kipar".
Krihbaum je na pitanje Tanjuga o načelima koja je, prema medijima, usvojila Kvinta, rekao da je u proteklim decenijama politika EU bila egzekutivna, a da je sada to politika parlamenta, te da se sve odluke koje se tiču proširenja EU donose na taj način.
Pročitajte još:
* "Građani će imati priliku da se izjasne o Kosovu"
* Kvinta u Vašingtonu, Tači u Berlinu, Kirhbaum u Beogradu... Šta nam to Zapad sprema?
To jeste važno pitanje, kaže, važna tema, ali ništa ne može da se uradi ako Bundestag ne da svoju saglasnost, odnosno Odbor za evropske odnose.
Kako je rekao, svaka zemlja u regionu koja sada vodi ili će voditi pregovore sa EU, na kraju će biti ocenjivana u skladu sa švojim napretkom.
- To je princip sopstvenog napretka u EU i tu nema ustupaka - podvukao je Kirhbaum i naznačio da u pogledu mogućih otvaranja pristupnih pregovora sa Kosovom "svašta nešto treba da se desi" u oblasti vladavine prava, borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala...
Naglasio je, ipak, da nerešeni konflikti ne mogu da se uvoze u EU.
- Kipar je tu primer i nemam volje da imamo još jedna Kipar. Konflikt treba rešiti pre pristupa EU i zahtevam od svih strana da budu spremne na kompromis i da se dogovori poštuju i realizuju. Mi kao Nemačka, a naročito Komisija EU utičemo da se zadaci obavljaju - rekao je nemački parlamentarac.
Kako je rekao, za Nemačku je relevantna agenda iz Soluna i sve države imaju pristupnu perspektivu, a to važi i za Kosovo, BiH ima dugačak put, Albanija takođe...
Kad je reč o Srbiji, imamo, kaže, otvorena poglavlja.
On ističe da nije samo broj otvorenih poglavlja koji je važan, već je odlučujući broj poglavlja koja se zatvaraju, jer označavaju da su pregvori završeni, zakoni usvojeni i da se primenjuju...
- Budućnost celog regiona, siguran sam u to biće u EU - dodao je poslanik.