Vojska Srbije između želja i mogućnosti (1): Ćorcima protiv komšija
U poslednjih nekoliko meseci, Vojska Srbije je ponovo izbila na naslovne strane većine medija u otadžbini. I dok se zvaničnici države gromoglasno hvale nabavkama helikoptera, aviona i druge tehnike, te da se nikad ranije nije ovoliko ulagalo u odbrambeni sistem, s druge strane, prvi put u istoriji vojnici su se našli na ulici protestujući zbog, kako tvrde, katastrofalnog položaja.
Uz sve to, namerno ili slučajno, ne prođe dan a da se "ne obelodani" neka afera koja navodno "trese" Vojsku. Kažemo "navodno", zato što nijedna od tih, veoma teških optužbi još nije dobila bilo kakav sudski epilog, a afere se samo gomilaju. Jedna od poslednjih je optužba da su kriminalci, uz blagoslov vojnog vrha, vežbali gađanje na poligonima Specijalne brigade VS.
Šta je od svega toga istina, da li je Vojska Srbije "tabloidizovana" nalik na mnoge druge segmente društva i gde je danas u odnosu na svoje okruženje, sprema li se za rat, pitanja su za sveobuhvatno istraživanje. Relevantni sagovornici "Vesti" - zvaničnici Ministarstva odbrane, predstavnici Vojnog sindikata Srbije, zatim nekadašnji čelnici Vojske, ali i analitičari - daju svoje viđenje i problema i rešenja. Iako se u malo toga međusobno slažu, niko od njih nema dileme da Srbija treba perspektivnu i respektabilnu oružanu silu.
"Srbiji treba vojska koja je moderna, opremljena i sposobna da izvrši sve misije i zadatke i visoko motivisani vojnici, zadovoljni svojim profesionalnim i materijalnim statusom. Vojska Srbije je danas moderna oružana sila, mnogo bolje opremljena nego pre deset godina, sa velikim ljudskim potencijalom", tvrde u Ministarstvu odbrane Srbije.
S ovom ocenom se slažu i u Klubu generala i admirala - organizaciji koja, kako joj ime i kaže, okuplja nekadašnju vojnu elitu ondašnje Vojske Jugoslavije, Srbije i Crne Gore i sada Srbije.
- Vojska Srbije je bila, a i danas je važan državni faktor, sa svim manama i vrlinama, ali sposobna da odgovori svim izazovima kada je reč o zemljama u okruženju. Međutim, ne treba zaboraviti da je većina tih zemalja u članstvu NATO - naglašava nekadašnji zamenik načelnika Generalštaba, a sada predsednik Skupštine Kluba generala i admirala i potpredsednik Međunarodnog konstitutivnog komiteta koji okuplja penzionisane visoke vojne oficire iz više od 30 zemalja - general Milomir Miladinović.
I vojni analitičar Aleksandar Radić, poznat po kritičkim stavovima, relativno deli ovo mišljenje.
- Vojska Srbije je danas ni bolja ni gora u odnosu na sve zemlje u regionu. Sve te države su dugo vremena marginalizovale ulogu vojske bez obzira na to što je vojska imala prvorazrednu ulogu u političkoj istoriji ne tako davnih devedesetih godina - naglašava Radić.
U Vojnom sindikatu Srbije, koji je prvi put u istoriji srpske vojnike izveo na ulice, i u tom naumu ne odustaje, već malo-malo, eto ih ispred Vlade Srbije, mnogo su kritičniji.
- Nažalost, danas Vojska Srbije debelo kaska za vojskama u okruženju i to po svim pitanjima. Od obučenosti, opremljenosti, pa do zarada. Plašimo se da Vojska Srbije posustaje za okruženjem, a naročito za Hrvatskom - ističe Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata Srbije.
Posledice reforme
Predsednik Vojnog sindikata Novica Antić napominje da se 2006. godine "nepromišljeno" ušlo u reformu, zbog čega Vojska Srbije danas trpi posledice.
- U te reforme se ušlo bez prethodno utvrđenog početnog stanja i bez vizije i elementarnih uslova da se reforma vojske sprovede. Pre 2006. godine vojska je bila znatno opremljenija, obučenija i spremnija da izvrši zadatke za koje je namenjena. Od te godine nije bilo bitnijeg opremanja, odnosno većina naoružanja i opreme i dalje datira iz vremena Vojske Jugoslavije, Vojske Srbije i Crne Gore, a u znatnom delu čak i iz vremena JNA. Bitno je pomenuti da su naoružanje i oprema tada bili mlađi 10 godina nego danas.