Vojska Srbije između želja i mogućnosti (6): Spas ili promocija
Sagovornici "Vesti" dijametralno suprotno tumače ulične proteste Vojnog sindikata. Novica Antić, predsednik VSS, ističe da je jedini cilj ovog sindikata "striktno sprovođene važećih zakona", ali i "spasavanje Vojske od potpunog uništenja".
Da li su ovo legitimni ili ipak politički razlozi?
U Ministarstvu odbrane tvrde da su sindikalni protesti omogućeni zakonom.
"Protesti na ulici, međutim, narušavaju ugled srpskog vojnika. Ministarstvo odbrane nastaviće razgovore sa predstavnicima sindikata i prihvatiti sve konstruktivne ideje i inicijative koje imaju za cilj poboljšanje životnog standarda".
Vojska Srbije između želja i mogućnosti:
Predsednik Skupštine Kluba generala i admirala, general Milomir Miladinović smatra da su sindikalni zahtevi uveliko prešli u političke vode.
- Zahtevi vojnih sindikalaca ipak nisu dovoljni da bi se protestovalo na ulici. Kada je reč o platama, naravno da postoji opravdanost protesta, ali, da ne bude zabune, svaki profesionalni pripadnik Vojske je odlično znao kolika će mu biti plata pre nego što je potpisao ugovor. Tu izuzimam odluku Vlade Srbije da za 10 posto smanji plate i penzije. Ta odluka je zakonita, ali ne i ustavna. Kada je reč o aferama, ta pitanja nisu za ulicu, već za institucionalno rešavanje. Po mom sudu, ovaj izlazak na ulicu je zapravo samo želja čelnika Sindikata da se po svaku cenu upišu u istoriju kao prvi koji su u Srbiji izveli vojsku na ulicu - ističe Miladinović.
Više od 30.000 tužbi zbog plata?
U Vojnom sindikatu navode da je više od 30.000 oficira tužilo državu zbog nezakonitog smanjenja plata. Reč je tužbama koje datiraju od 2000. do 2008.
- Nažalost, došlo je do političkog uplitanja u sudstvo, te je većina tužbi zastarela, odbijena ili čak u slučaju pozitivnog ishoda isceniranim revizijama preinačena. Reč je o tome da je zakonom garantovan minimum zarade u iznosu od tri-pet proseka u privredi, dok je realno isplaćena suma u većem delu spornog perioda bila ispod jednog proseka. Danas taj minimum iznosi 0,7 prosečne plate, ali se čak ni to ne poštuje - ističe Novica Antić.
U Ministarstvu odbrane Srbije ističu da Vojno pravobranilaštvo do danas nije primilo nijednu tužbu zbog nezakonitog smanjenja plata.