Vojska Srbije između želja i mogućnosti (4): NATO nije čarobnjak
Za vojnog analitičara Aleksandra Radića jedna od ključnih zamerki aktuelnom režimu je neprincipijelan stav prema "vojnoj neutralnosti" koja se zagovara.
- Zbog toga je Vojska Srbije u problemu, i to počev od onog, najvišeg strateškog nivoa. Vlast apsolutno nije učinila ništa da definiše čvrstu viziju srpske bezbednosne i odbrambene budućnosti. Ne samo što su i strateška dokumenta zastarela, već se "hvalimo" svojom vojnom neutralnošću, a to je zapravo samo floskula jer država ni jednim konkretnim potezom ništa nije preduzela da se to pretoči u jasan, prepoznatljiv i za druge države prihvatljiv stav - naglašava Radić.
General Miladinović dodaje da je jačanje vojnih potencijala jedini garant da Srbija zaista i postane "vojno neutralna".
Vojska Srbije između želja i mogućnosti:
- Svaka vojna sila je isključivo u funkciji odvraćanja potencijalnih neprijatelja. Otuda mi je i neshvatljivo zalaganje mnogih da Srbija po svaku cenu uđe u NATO zato što bi, kako tvrde, tako rešila sve svoje bezbednosne probleme. Dok sam bio na funkciji zamenika načelnika imao sam prilike da razgovaram sa tadašnjim načelnikom GŠ grčke vojske. Požalio sam mu se da imamo veliki problem sa Kosovo, a on je, uz uzdah, rekao da smo "mi još dobri", jer Grčka ima nerešiv problem sa 60 miliona Turaka. Pritom, i Grčka i Turska su ravnopravne članice NATO, pa se postavlja pitanje koga će NATO da brani u slučaju sukoba? Da li zaista neko veruje da će ratovi prestati ukoliko sve zemlje postanu članice ove Alijanse? Naravno da neće - ističe Miladinović.
Od budžeta samo za plate
Ovogodišnjim budžetom, Ministarstvo odbrane raspolaže sa 485 miliona evra, što je oko 30 miliona evra više nego lane i svakako predstavlja kvalitativni pomak na bolje, jer je poslednjih godina uglavnom vojni budžet trpeo zarad drugih "državnih rupa". Međutim, ostaje nejasno kako će se oružje i tehnika kupovati ili zanavljati u situaciji kada skoro pa 60 odsto tih para odlazi na plate, četvrtina na održavanje, a tek oko 13 odsto na kapitalna ulaganja.
Kada je reč o zemljama u okruženju, Hrvatska izdvaja 1,6 odsto, Bugarska 1,4, Makedonija 1,1 a Mađarska 0,8 odsto. Ubedljivo vode Grčka i Rumunija koji već značajno ulažu u zanavljanje tehnike i kadrova.
Sutra - Vojska Srbije između želja i mogućnosti (5): Obavezna samo evidencija