Neobična udruženja u Srbiji (1): Veliki Manitu u Aleksincu
U Srbiji je sve moguće, pa tako da usred Aleksinca postoje Indijanci. Doduše, ne potiču od američkih starosedelaca, čiji je vrhovni bog Manitu, mada se kažu, tako osećaju.
Okupljaju se širom naše države i namćori, hedonisti, ljubitelji tišine, ćevapa, kaktusa, pokera, pustih ostrva, video igrica, obožavaoci torti, bicikala.
Srbija ima više od 28.000 najrazličitijih registrovanih udruženja. Pored udruženja lekara, advokata, vozača, ili šahista, veliki je broj onih koji okupljaju ljubitelje nekih nesvakidašnjih aktivnosti i hobija. Što je veća kriza u državi, to se broj raznih društava povećava. Čini se, ljudi imaju potrebu da se udružuju u teškim vremenima i bave nekim stvarima koje će im skrenuti misli sa tmurne svakodnevice.
Pročitajte još:
* VIDEO: Saznajte po jednu neobičnu činjenicu o svakoj državi na svetu, Srbija će vas iznenaditi
* Ako ste avanturista, samo izvolite: Najopasnije zemlje sveta
U Agenciji za privredne registre kažu da je jedan od najneobičnijih susreta bio kada su članovi Udruženja ljubitelja tišine došli da se registruju.
- Ušli su u prostoriju i ćutali. Nikome nije bilo jasno o čemu se radi. Tek posle nekog vremena u tišini su objasnili ko su i zašto su došli - pričaju u APR-u.
Iako 28.000 deluje kao impozantan broj, u odnosu na zemlje u regionu siromašni smo kada je reč o udruženjima. U komšijskoj Hrvatskoj, postoji više od 50.000 registrovanih društava, a u Makedoniji više od 60.000. Francuska ima čak milion udruženja.
Udruženje ljubitelja video igrica okuplja u Beogradu više od 3.000 članova. Ne postoje nikakva pravila koja se moraju poštovati, osim jednog - da volite video igrice.
- Okupljamo se kada god imamo vremena. Igramo igrice, razmenjujemo iskustva, organizujemo turnire, kreativne radionice. Iako mnogi misle da su igrice štetne za decu, mi želimo da pokažemo da postoje i one koje su kreativne, korisne i podstiču mlade. Radimo i na dizajniranju novih igrica, a organizujemo i dobrotvorne akcije kako bismo pomogli članovima udruženja ili njihovim porodicama kada im je to potrebna. Mi smo kao jedna velika porodica - istakao je Miloš Trajković, član ovog Udruženja.
Pored zabave, okupljaju se građani u velikom broju u oblasti humanitarnog rada, ljudskih prava. Spaja ih i ista struka. Veliki je broj grupacija koje su nastale kako bi se pružila podrška obolelima od određenih bolesti.
- Udruženja kao što je naše su tu da bi onima koji su ugroženi bilo lakše. Sve je lakše kada znamo da nismo sami - kažu iz Udruženja roditelja dece obolele od raka.
Još jedno od neobičnih udruženja jeste i Udruženje ljubitelja poštanskih markica. Članovi udruženja su uglavnom stariji sugrađani, mada se nađe po neki kolekcionar i među mlađima. Najstariji član ima čak 97 godina. Sakupljaju se i razmenjuju markice iz različitih delova sveta, a organizuju se i igranke za članove barem jednom mesečno.
- Cilj je pre svega druženje, pa onda i ljubav prema markicama. Ovde su se rodila prijateljstva, pa i neke velike ljubavi. Svega ima ovde - poručuju iz udruženja.
Počelo još 1729.
Najstarije udruženje građana u Srbiji potiče iz 1729. i zvalo se Religijsko dobrotvorno udruženje "Herva Kadiša". Prvi zakon o udruženjima donet je 1881. godine. Termin nevladine organizacije prvi put je upotrebljen u novinama "Glas javnosti" još 1874. godine.
Pre Drugog svetskog rata civilna udruženja bila su izuzetno razvijena. Na primer, bilten Kola srpskih sestara štampan je u čak 30.000 primeraka. Prvo zabranjeno društvo bilo je Udruženje slobodarske mladeži koje je osnovano 1847. godine, a zabranjeno 1851. godine zbog "slobodarskih stavova".