Koliko je Srba stradalo u 20. veku (2): Otadžbina kao gubilište
Ma koliko zvučalo neverovatno, Srbi i dalje ne znaju koliko ih je stradalo u 20. veku. Ovog kapitalnog posla uhvatilo se Društvo za podizanje Memorijalnog centra srpskim žrtvama genocida u 20. veku, a jedan od osnivača ovog udruženja Milivoje Ivanišević za "Vesti" otkriva mnoge nepoznate detalje. Među ključnim je i činjenica da se i dalje ne zna koliko je Srba stradalo tokom Prvog i Drugog svetskog rata.
- Prikrivanje zločina nad srpskim narodom u Jugoslaviji traje koliko traju i ti zločini. Pored toga, srpska stradanja su uporno i na sve načine osporavali oni koji su tome najviše doprineli. Srpske žrtve su decenijama, ili bolje rečeno tokom celog dvadesetog veka, prećutno bile zabranjena tema u Jugoslaviji. Posle Drugog svetskog rata dominantna tema, kad je reč o žrtvama, bili su poginuli partizani, komunisti ilegalci i civili stradali kao antifašisti. Tako je, pojednostavljeno i vešto, prikrivano nacionalno poreklo žrtava - objašnjava Ivanišević.
Koliko je Srba stradalo u 20. veku:
Kada je reč o geografskim područjima koja su bila najpogubnija po srpski živalj, Ivanišević kaže da, kada je reč o ratu 1991-1995, onda je to bila BiH.
- Ako je reč o prethodnim ratovima, onda je to Srbija. Posmatrano po doskorašnjim jugoslovenskim republikama i pokrajinama, ili po teritorijalnoj pripadnosti, najveće gubitke u Drugom svetskom ratu beleži i najmnogoljudnija Republika Srbija - 926.000 ljudi. Ali to je, za utehu, bilo manje od 1.247.435 ili 28 odsto ukupnog stanovništva, koliko su po Versajskom mirovnom ugovoru iznosili ljudski gubici Kraljevine Srbije u Prvom svetskom ratu. Tad je Srbija bila bez Vojvodine i Kosmeta. Posle Srbije po broju žrtava dolazi BiH - 904.000 stanovnika, od toga Srba 721.000, muslimana 68.000 i Hrvata 24.000, ili u procentima Srba 79,8 procenata, muslimana 7,5 i Hrvata 2,5 odsto. Na teritoriji Hrvatske stradalo je 876.000 ljudi. I ovde su najobimniji srpski gubici koji iznose 486.000, a hrvatski 160.000 građana. A to je 53 odsto Srba koji su živeli u Hrvatskoj i simboličnih šest procenata lica hrvatske nacionalnosti koji su živeli u Hrvatskoj. Ostalo su Jevreji, Romi, Nemci i Austrijanci - naglašava naš sagovornik i dodaje da su ovakve disproporcije neverovatne, pa su ti podaci bunkerisani za sva vremena.
Kada je reč o drugim prostorima nekadašnje Jugoslavije, u Sloveniji je zabeleženo 143.000 žrtava, a većina je vezana za period Drugog svetskog rata:
- Od tog broja većina nisu ubijeni, već proterani sa teritorija koje su pripale Trećem rajhu.
Milivoje Ivanišević kaže da su Srbi u 20. veku prošli kroz "surov i nemilosrdan verski i nacionalni pogrom koji nijedan evropski narod nije doživeo u državi koju je stvorio".
Gubici drugih naroda
U Drugom svetskom ratu, na prostoru nekadašnje Jugoslavije stradalo je 495.000 Nemaca i Austrijanaca, 112.000 Slovenaca, 75.000 Roma, 72. 000 Jevreja, 13.000 Albanaca, 18.000 Mađara.
- Prema uglednom hrvatskom demografu V. Žerjaviću, oko 125.000 muslimana i Hrvata iz NDH poginulo je u sastavu prohitlerovskih vojnih formacija - ističe Ivanišević.
- To srpsko iskustvo i danas je bez premca u Evropi. Nema naroda u Evropi koji je u svojoj državi pretrpeo tolike žrtve od svojih sugrađana. Konačno smo dočekali kraj za naš narod jednog preteškog, pa i pogubnog, 20. veka u kome je od svake srpske porodice u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, Kosovu i Metohiji, Hrvatskoj i Vojvodini uzeto po nekoliko glava, a mnoge srpske porodice i milioni naših sunarodnika su zauvek nestali. To je vek u kome smo vlastitom krivicom i sopstvenim izborom živeli u istoj državi sa svojim ubicama.