Bavarska sama zatvara granice
Bavarski CSU izuzetno je nezadovoljan proteklim briselskim sastankom šefova evropskih država i šefova vlada na temu smanjenja priliva izbeglica. Nikakav dogovor nije postignut, pa vrh ove partije razmatra mogućnost da u Bavarskoj uvede jednostrane korake kako bi lavina pridošlica bila zaustavljena.
- Došlo je vreme za nacionalne i regionalne mere - rekao je predsednik Odbora za ekonomska pitanja u Bundestagu Peter Ramzauer u intervjuu za medije.
- Bavarska neće moći da uradi ništa drugo nego da iz fioke izvadi već spremljene planove za osiguranje sopstvenih granica i samostalno ih sprovede - dodao je on.
Brisel je nesposoban
Njegov partijski kolega i poslanik nemačkog parlamenta Peter Gauvajler još je preciznije izneo zahtev da "Bavarska donese izmene u pokrajinskim zakonima o unutrašnjoj organizaciji policije i ponovo uvede pograničnu policiju, koja je ukinuta 90-ih godina posle uvođenja Šengenskog sporazuma".
Pročitajte još:
* Balkan parkiralište za migrante?
* VIDEO: Ovo nemačke vlasti pokušavaju da zataškaju
On je rekao da Brisel izgleda nije u stanju da osigura funkcionalnu zaštitu spoljnih granica EU.
Komšija s druge strane granice, austrijski kancelar Verner Fajman poručio je da su mere ograničenja broja izbeglica koje je njegova zemlja uvela dobile podršku većine zemalja članica EU i naglasio da su one potrebne do donošenja evropskog rešenja.
Beč odbio Ciprasa
On je u intervjuu bečkom dnevniku "Kurir" kazao da nije izašao u susret zahtevu grčkog premijera Aleksisa Ciprasa da se kontingenti, koje je Austrija uvele za izbeglice, ne primenjuju.
"Stojim iza ovih mera koje smo uveli u Austriji. One su primerene u Evropi i u tome me je podržala većina", naglasio je on.
Martovski samit EU
Fajman očekuje dalje korake za rešenje izbegličke krize na vanrednom Savetu EU o akcionom planu EU-Turska, koji će biti održan najverovatnije 7. marta.
Fajman je podvukao da se i dalje zalaže za evropsko rešenje izbegličke krize, ali da će ono uslediti postepeno, zbog čega je trenutno neophodno sopstveno austrijsko rešenje.
"Našom odlukom o ograničenju ne želimo da dopustimo da tražioci azila putuju širom Evrope i biraju u kojoj zemlji će podneti zahtev za azil. Postoji pravo na azil, ali ne i pravo da se zahtev podnese u određenoj zemlji, objasnio je on.