Kako otići iz EU (1): "Evropska fantazija" na Temzi
Konfuzna, kontroverzna i "hoćeš-nećeš" evropska politika britanskog premijera Dejvida Kamerona, izazvala je na početku nove godine priličnu konfuziju na Ostrvu i duboke podele u njegovoj, vladajućoj Konzervativnoj partiji.
Na tapetu je i dalje klasična Hamletovska dilema: "Biti ili ne biti" u ovakvoj Evropskoj uniji? Britanci, do kraja iduće godine, a po svoj prilici još u toku predstojećeg leta, treba da na narodnom referendumu kažu da li će da ostanu u Uniji, a u situaciji kada su dva suprotstavljena bloka - većinski evrofobičan i manjinski evrofilan - zvanično ušli u javnu bitku za svoj koncept daljih odnosa sa Briselom...
Kameron je, pred samu Novu godinu konačno izašao na čistinu i objavio da će lično lobirati za ostanak, ali u jednoj EU koju će prethodno pokušati da, u pregovorima sa ostalim članicama, temeljito rekonstruiše. Takvu, reformisanu Uniju, ponudio bi zatim Britancima na narodni plebiscit.
Ključ je u Berlinu
Nemački pristanak na ovu listu uslova smatra se presudnim za uspeh Kameronove EU "fantazije". Ta "fantazija" je, međutim, ujedno i preludijum za održavanje referenduma (do kraja iduće godine) na kome bi Britanci trebalo da odluče na koju će stranu. Ako u pregovorima uspe do februara, Kameron odmah obećava raspisivanje referenduma.
Kvadratura kruga Dejvida Kamerona je što mu je Partija većinski opredeljena za "brekzit" - izlazak iz Zajednice, kao uostalom i stalna većina sugrađana. Uz to, politička većina na Ostrvu smatra da je premijerov poduhat menjanja Unije "čista fantazija", izbegavanje neminovnog, a u nadi da će Britanci, na kraju, prihvatiti ma šta bude ispregovarano sa Briselom.
Kameron se već uputio u prvu turu lobiranja za njegovu "fantaziju".
Prilikom upravo završene posete Nemačkoj, trudio se da Angelu Merkel pridobije za njegov plan evropskih reformi i, prema interpretacijama u Londonu, ostao prilično kratkih rukava.
Kameronov paket sadrži lepezu zahteva prema Briselu, a ovi su ključni:
- Traži eksplicitnu obavezu Brisela da evro ne bude glavna moneta reformisane Unije (Britanija je odlučna da ostane u njenoj funti)
- Zahteva oštru redukciju briselske birokratije, ma šta to praktično značilo
- Insistira na redukciji socijalnih davanja za EU migrante na Ostrvo, pre nego što u Britaniji počnu da privređuju (moratorijum na socijalnu pomoć u roku četiri godine po dolasku u Britaniju).
- Ultimativno zahteva pristanak Brisela da se London izuzme iz daljih evropskih integracija, što praktično znači i veća prava nacionalnim parlamentima da blokiraju briselske zakone...
Sutra - Kako otići iz EU (1): Skok u mrak