Stara brutalnost u novom ruhu
Nakon odluke Uneska da ne primi Kosovo u svoje članstvo, političari u Prištini najavili su da će ponovo podneti zahtev za kandidaturu. Šanse za taj scenario su male jer je Srbija primljena u Izvršni savet ("vladu") te organizacije UN i to velikom većinom glasova, a s mandatom od četiri godine. Od 186 država članica, našu zemlju je podržao 161 glas.
Po mišljenju ambasadora u Unesku Darka Tanaskovića, to je ogroman uspeh Beograda uzimajući u obzir veliku podelu na Generalnoj konferenciji kad se izglasavao prijem Kosova.
- To znači da će Srbija aktivno učestvovati u odlučivanju u svim domenima delovanja Uneska - naveo je Tanasković.
Patrijarh srpski Irinej zahvalio je Rusiji za podršku Srbiji u onemogućivanju Kosova da bude primljeno u Unesko.
- Kosovo je za Srbe sveta zemlja, zalivena krvlju onih koji su štitili svetinje od neprijatelja. To što je moglo da se desi s Kosovom bilo bi kruna svih nesreća - kazao je Irinej komentarišući uspeh Srbije na konferenciji Uneska u Parizu.
Pročitajte još:
* Protest Srbije: "Vulgarna igra Prištine u foajeu Uneska"
* Sve izvesnije odlaganje glasanja o prijemu KiM u Unesko?
Neuspeh Prištine, međutim, odrazio se na srpsku zajednicu na Kosmetu. U Srpskom nacionalnom forumu (SNF) tvrde da im iz mnogih krajeva stižu obaveštenja da su Srbi izloženi pritiscima.
- Paljenje kuće Jašovića u selu Siga kod Peći, provokacije i napadi na Srbe u različitim delovima Kosmeta podsećaju na neke ranije brutalnosti prema Srbima. Mnogi putnici, a naročito oni koji koriste administrativne prelaze na severu, žale se na pojačanu kontrolu policije, i to naročito onu koju sprovode kosovski policajci albanske nacionalnosti - kaže Aleksandar Đikić, predsednik SNF-a.
Veleizdaja
SNP podeća da je lažna država Kosovo pre odluke o suspenziji ZSO ratifikovala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU koji su "na sramotu svojih predaka i potomaka svojim glasovima u kosovskom parlamentu podržali i poslanici Srpske liste". Oni smatraju da će protiv poslanika Srpske liste kad-tad biti pokrenut postupak za krivično delo veleizdaje.
Odluka Ustavnog suda na Kosovu o privremenoj suspenziji aktivnosti vezanih za formiranje Zajednice srpskih opština i dalje izaziva burene reakcije predstavnika srpske vlasti i opozicije.
Tako je Srpska narodna partija zatražila referendum na kome bi se građani Srbije izjasnili da li su za ulazak u EU po cenu priznavanja nezavisnosti Kosova. Povod je, kako ističu, "gromoglasno ćutanje Evropske komisije i Evropskog parlamenta na političke provokacije Prištine".
Dijalog uprkos svega
Državna sekretarka Ministarstva spoljnih poslova Srbije Roksanda Ninčić istakla je da Beograd ostaje posvećen dijalogu sa Prištinom i da će dati maksimum da on uspe.
- Priština je pokušala da sticanjem članstva u Unesku obesmisli dijalog na tu temu, ali je doživela neuspeh - ukazala je ona.
- Celokupnoj srpskoj i međunarodnoj javnosti jasno je da su ovakve jednostrane odluke lažne države Kosovo, uz podršku EU, osveta Srbiji zato što je, uz pomoć svojih pravih prijatelja širom sveta, sprečila prijem Kosova u Unesko uprkos lobiranju većine članica EU - navode u SNP-u.