Srbija izabrana u "vladu" Uneska
Generalna konferencija Uneska izabrala je u sredu na zasedanju u Parizu nove članice Izvršnog saveta u naredne četiri godine, među kojima je i Srbija.
Ambasador Srbije u Unesku Darko Tanasković rekao je da je u glasanju je učestvovalo 186 država članica, a Srbija je dobila 161 glas, što se, pogotovo posle velike podele u Generalnoj konferenciji povodom zahteva za prijem Kosova, može smatrati odličnim rezultatom, poručio je Tanasković.
- Izvršni savet je, zapravo 'vlada' ove organizacije, tako da će, za razliku od prethodnog perioda, Srbija u periodu između dveju Generalnih konferencija aktivno učestvovati u odlučivanju u svim domenima delovanja Uneska - naveo je Tanasković.
Podsetio je da je Izvršni savet nedavno preporučio da se, na predlog Albanije i grupe zemalja, zahtev "Kosova" za prijem u Unesko stavi na dnevni red GK, na šta Srbija nije mogla neposredno uticati.
- Zemlje članice Uneska podeljene su, na osnovu geografske pripadnosti, po tzv. elektoralnim grupama. Svakoj elektoralnoj grupi pripada određeni broj mesta u Izvršnom savetu koji ukupno broji 58 članova - precizirao je Tanasković.
Prilikom održavanja Generalne konferencije, znači svake dve godine, zamenjuje se polovina članstva Izvršnog saveta, odnosno bira se 29 novih članova, rekao je Tanasković i dodao da je Srbija u drugoj elektoralnoj grupi, gde Izvršni savet napuštaju četiri države.
- Dogovorom unutar izborne grupe postignuto je da broj kandidata za prijem bude jednak broju mesta koja se upražnjavaju, tako da su se, pored Srbije, kandidovale i Ruska Federacija, koja obnavlja mandat, Litvanija i Slovenija", rekao je Tanasković Tanjugu.
Pročitajte još:
* Ameri i Britanci razočarani zbog Kosova, Rusi zadovoljni
Na sajtu Uneska objavljeno je da je Srbija među zemljama koje su na glasanju u Parizu primljene u Izvršni savet te organizacije, u regionalnoj grupi II, koja ima četiri mesta, zajedno sa Slovenijom, Litvanijom i Rusijom.
U grupi I izabrane su Francuska, Grčka, Italija, Španija, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, a u grupi III Brazil, Meksiko, Haiti, Nikaragva i Paragvaj.
Nove članice iz grupe azijskih i pacifičkih zemalja su Iran, Malezija, Šri Lanka, Pakistan i Vijetnam, a iz grupe afričkih i arapskih zemalja izabrano je njih sedam, od 11 koliko bi trebalo.