Klimatske promene na Balkanu (3): Tropska bašta u Lapovu
U samom srcu Šumadije, decenijama raste egzotično voće, pa bi porodica Nikodijević iz Lapova kod Kragujevca čija bašta odiše u živim bojama i mirisima egzotičnih plodova mogla u neku ruku da bude vesnik afričkog voćarstva koje bi Srbiju, ako se nastave klimatske promene, moglo da očekuje već za koju deceniju. Vreli dani, kako kažu Nada i Tomislav Nikodijević pogoduju tropskim biljkama koje krase njihov mini raj u centru varoši. Banane, kivi, nar, limun, pomorandže uspevaju u njihovom vrtu.
Ovaj bračni par voli neobične biljke, a kako objašnjava za "Vesti" Nada Nikodijević, limun i pomorandže su počeli da gaje pre više od tri decenije. Te biljke koje rastu u većim metalnim buradima, zime su preživljavale u kući, a kako je klima u zimskim mesecima sve blaža, čim krenu hladni dani, završavaju u podrumu.
Tokom ostalih godišnjih doba, krase neobičnu baštu i daju plodove. Ova porodica je širenje svojevrsne srpske tropikane krenula su pre skoro 15 godina kada su od prijatelja dobili sadnicu banane. Od nje su proizveli više zasada banana, a kako su ih i oni dobili tako sada poklanjaju drugima.
- Nar sam donela pre 15 godina iz Crne Gore, posadila na sunčanom mestu i lepo rađa, a japansku jabuku sam dobila od prijatelja i evo u poslednjoj berbi je bilo stotinak plodova - priča Nada Nikodijević i objašnjava da u ovoj šumadijskoj oazi najbolje rađaju smokva i nar.
Najveće su muke u odgajanju banana koje traže veliku vlagu, pa ih ova vredna žena uvija u foliju da bolje napreduju. U hladnim danima ih sadnice štiti stiroporom.
- Ako ih zaštitimo, rađaju svake godine, a zavisno od temperature, nekada rađaju i u rano proleće - priča ona.
Tomislav objašnjava da se ovim biljkama iz toplih krajeva mora posvetiti dosta pažnje i vremena i da se zna šta se i u koje vreme zaliva i reže, a uspeva im čak i lorber, koji su doneli iz Grčke.