Kina, velesila 21. veka (2): Vrabac kao državni neprijatelj
Nakon što je u drugoj polovini 19. veka Kina uz pomoć britanskih i američkih topovnjača bila "primorana" da se otvori ka svetu, usledile su decenije lutanja i traganja za sistemom koji će razviti i držati zajedno ovu ogromnu zemlju.
Dolaskom Mao Cedunga na vlast, otpočinje veliki komunistički eksperiment koji je pratila borba za vlast i ponekad veoma čudni načini da se mobiliše stanovništvo ka "putu u budućnost" ili prosto da bi bili oružje unutarpartijskih obračuna.
Pročitajte još:
Prvi veliki Maov eksperiment bio je "veliki skok napred". Cilj je bio da se Kina iz srednjovekovne preobrazi u industrijalizovanu zemlju.
Od 1958. do 1961. godine ogroman broj prevashodno seljaka morao je da ispuni zacrtane ciljeve megalomanskog plana. Mao je želeo da pretekne Veliku Britaniju u proizvodnji čelika, pa su seljaci masovno proizvodili čelik u improvizovanim topionicama. Kako bi ispunili kvote, lokalni šefovi partija su lagali oko podataka vezanih za proizvodnju ili metalne predmete, tanjire, šerpe i ostalo pretapali kako bi ispunili plan. Seljaci su se, umesto usevima, bavili proizvodnjom čelika, što je izazvalo veliku glad od koje je umrlo, prema nekim procenama, oko 20 miliona Kineza.
Još više suluda je bila kampanja protiv vrabaca, koji su navodno uništavali mnogo žitarica. Da bi to sprečili, naređeno je da se vrapci masovno ubijaju, čak i puščanim mecima, što je bilo neverovatno. Potamanjeno je na milione vrabaca, ali to nije spaslo žitarice. Nedostatak ove ptice poremetio je prirodni balans, pa su se namnožili skakavci koje vrapci love, pa su oni uništili još više žitarica.
To je prouzrokovalo da Mao od svog okruženja, prevashodno ljudi oko Deng Sjao Pinga, bude skrajnut u stranu, iako se to tada nije videlo u javnosti. Kako bi povratio pozicije koje je polako gubio, Mao je 1966. godine pokrenuo Kulturnu revoluciju, koja je za posledicu imala potpuni haos u državi.
Da bi se obračunali sa "buržoaskim elementima", studenti i učenici su sudili u učionicama svojim profesorima, a omladina kao najveći podržavalac Maove misli prednjačila je u progonima, ubistvima i maltretiranju. Svi ovi eksperimenti imali su, nažalost, štetan uticaj na kinesko društvo.