Kina kreće u rat - protiv smoga
Kineski premijer Li Kećijang objavio je danas rat zagađenju zbog rastuće zabrinutosti stanovništva koje se guši u smogu, kao i zbog bezbednosti hrane.
Posle 30 godina industrijalizacije i ubrzane urbanizacije, Kina, druga privredna sila u svetu, ali u kojoj se 70 odsto energije još dobija od uglja, guši se u teškom atmosferskom zagađenju.
Kineski premijer obećao je i da će se vlada snažnije obračunavati s novom pretnjom terorizma i promovisati jedinstvo među etničkim manjinama, kao i da će nastaviti oštru borbu protiv korupcije. Premijer je vrlo kratko pomenuo teroristički napad u subotu za koji se smatraju odgovornim muslimanski ujgurski ekstremisti iz zapadne oblasti Sinđang, u kojoj je prošle godine bilo etničkih nemira. U napadu na železničku stanicu u Kunmingu poginulo je 29 ljudi, a 143 je povređeno. |
Pogoršanje životne sredine predstavlja "upozorenje prirode od slepog i neefikasnog modela razvoja", ocenio je Li u govoru na otvaranju godišnjeg zasedanja Narodnog Kongresa (parlamenta) Kine.
"Odlučno objavljujemo rat zagađenju, kao što smo to uradili protiv siromaštva. Ove godine ćemo uklonuti 500 peći koje rade na ugalj, kao i šest miliona starih vozila", rekao je premijer koji je godinu dana na funkciji.
Li je rekao da će vlada raditi na zaštiti vode, zemlje, vlažnih područja i šuma i obećao i stroge mere za zaštitu proizvodnje namirnica veoma lošeg kvaliteta. Na taj način "ćemo se boriti protiv zagađenja u tanjirima", dodao je premijer.
Poslednjih nedelja u mnogim gradovima Kine indeks zagađenosti vazduha dostigao je izuzetno visoke vrednosti, pa su mnogi pohitali da kupe maske za lice i filtere za prečišćavanje vazduha kako bi se odbranili od gustog smoga, koji je rezultat višedecenijskog ekonomskog rasta.
Svake godine u Kini se u vazduh emituje čistih 22 miliona tona sumpor-dioksida, dok se iz preostale dve trećine od ukupne emisije, ili 40 miliona tona, uklanja sumpor.