Evropi Šešelj gori od ustaša
"Krah odnosa sa Srbijom", ovako je zagrebački "Jutarnji list" naslovio jučerašnju vest da je hrvatski premijer Zoran Milanović otkazao posetu Beogradu gde je sredinom narednog meseca trebao da učestvuje na samitu predsednika vlada centralne i jugoistočne Evrope sa kineskim premijerom Li Keljiangom.
Ovo je najnovija posledica trenutno zategnutih odnosa između Beograda i Zagreba, a nakon što je na predlog hrvatskih poslanika Evropski parlament pre dva dana usvojio rezoluciju u kojoj kritikuje Srbiju što se nije oštrije distancirala od ratno-huškačkih izjava haškog optuženika Vojislava Šešelja.
Odnosi dve zemlje bili su i gori: Aleksandar Popov
Popov: Nema državnika sa vizijomKopredsednik Igmanske inicijative Aleksandar Popov kaže da trenutni odnosi Srbije i Hrvatske nisu najgori poslednjih godina, podsećajući na period kada je Srbija povukla ambasadora zbog hrvatskog priznanja Kosova, kao i na vreme kada su dve zemlje jedna drugu tužile za genocid. |
Nešto što je u početku imalo obrise komedije apsurda, pogotovu ako se zna da je lider radikala pušten da uzdrma vlast Vučić-Nikolić, sada već poprima elemente ozbiljne destabilizacije odnosa Srbije i Hrvatske. I opet je Srbija ta koja je dovedena u poziciju da se pravda i brani. Evo kako je to, između ostalog, učinio srpski premijer nakon što je pomenuta rezolucija usvojena, a svestan da je ona izgurana prevashodno velikom ofanzivom Hrvatske, kojoj se približavaju predsednički izbori.
- Što niste doneli rezoluciju o nacisti Šimuniću ili o Tompsonu i njegovim ustaškim pesmama ili o Anti Gotovini, već su oni dočekivani kao heroji? Kakvo je to licemerje? Nemojte da nam predavanja o demokratiji i ljudskim pravima drže Hrvati, koji nisu u stanju da sačuvaju deset tabli na ćirilici. Srbija nije uništila nijednu latiničnu tablu, a imamo ih 10.000 - uzbuđeno je govorio Vučić na konferenciji za medije.
U dugačkoj listi šovinističkih ispada prema Srbima i Srbiji, Vučić je mogao da uvrsti i Ružu Tomašić, predsednicu Hrvatske stranke prava "Ante Starčević".
Ona koja je veličala Antu Pavelića, izjavljivala da ne želi da joj se dete uda za Srbina, kao i da je "Hrvatska je za Hrvate, a Srbi su tek gosti" i koja je opravdavala povike na fudbalskoj utakmici "Ubij Srbina", uz obrazloženje da je kratko trajalo (!), nagrađena je izborom za poslanicu EP.
"Prva violina" hrvatske desnice uzela je učešće u kritici Srbije tokom rasprave u Strazburu i bez imalo srama, poručila Beogradu da se oslobodi četničkog pokreta koji se zalaže za "veliku Srbiju".
Ako se uzme u obzir da je dosadašnja zvanična politika Beograda snihsodljivošću uveliko doprinela tome da Srbija prema potrebama svojih suseda bude dežurna "vreća za udaranje". Nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije Živadin Jovanović smatra da je od 2000. godine naovamo Srbija zarobljenik shvatanja da mora svim susedima da čini jednostrane koncesije.
Ćutali o lupanju ćirilićnih tabli: Tomislav Nikolić
Zašto ćutite o mržnji prema Srbima?Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da začuđuje da je EP dozvolio da ga "Hrvatska instrumentalizuje u predizborne svrhe" i podsetio da je izostalo reagovanje evropskih parlamentaraca na govor mržnje prema Srbima.
|
- Strateška je greška svih vlada, od pokojnog Đinđića pa do dana današnjeg, to što je u odnosima sa susedima napustila princip reciprociteta. Ovako se stvara utisak da je Srbija dužna da čini jednostrane ustupke svima, jer je za nešto kriva. Sećate se kada je tadašnji predsednik Hrvatske Stjepan Mesić došao u posetu, kako je išao u Vojvodinu da za hrvatske firme kibicuje najbolje srpske firme u Vojvodini. Tadiću, koji mu je tada bio domaćin, nije palo na pamet da pita a šta vi nudite srpskim firmama u Hrvatskoj, koja je skroz zatvorila svoje tržište za srpske proizvode - navodi Jovanović.
Ipak, i pored šamar koji stižu iz susedstva, premijer Vučić poručuje da želi dobre odnose sa Hrvatskom.
- Bićemo posvećeni regionalnoj saradnji, dijalogu i miru, ali nikada nećemo pristati na laži, licemerje i nametnutu kolektivnu odgovornost... Mi smo Hrvatskoj malo bolji prijatelji nego ona nama - poentirao je velikodušno.
Ćutanje Beograda dolazi na naplatuReakcije Beograda, bar približno slične ovoj hrvatskoj zbog problematičnih izjava lidera jedne neparlamentarne stranke, po pravilu je izostajala proteklih godina, iako je materijala za reagovanje bilo na pretek. |
Tadić bi se ogradio
Hrvatski premijer Zoran Milanović veruje da bi se prethodne vlasti u Srbiji i predsednik Tadić ogradili od Šešeljevih izjava.
- Ova iz nekog razloga neće, i u takvim okolnostima smešno je da idem tamo. Ako neko ulaže puno energije, vremena i emocija, i ima štete od toga, u zaštitu srpske manjine u Hrvatskoj, to sam ja i to je moja stranka i moja Vlada. Prema tome, očekujem od drugih da se barem korektno izjasne o nekim događajima. Recimo, o ovom ponašanju 'uvaženog gospodina' koji je izbačen iz Haškog suda, jer to je i pitanje kulture, naročito zato što su svi ti ljudi bili isto političko društvo devedesetih godina", rekao je Milanović.