Plan Zapada: Sprečiti Ruse i nezavisnost Republike Srpske
Ukrajinska kriza mogla bi da natera Nemačku na čvršći pristup prema BiH, a posledica toga bio bi jači intervencionizam Zapada, objavio je jedan ugledni briselski portal. Kao rezultat te najave može da se tumači i svojevrsna diplomatska ofanziva EU na Sarajevo koja je u toku.
Naime, u samo nekoliko dana Sarajevo su posetila četiri ministra spoljnih poslova zemalja EU, što se tumači kao početak sprovođenja novog plana EU za BiH, a koji podrazumeva razdvajanje evropskog puta zemlje na dva dela, tehnički i politički. Da li će jačeg intervencionizma biti niko se ne usuđuje zvanično da govori. Pomenuti briselski portal tvrdi da će Rusija preko Milorada Dodika, predsednika RS, pokušati da ostvari veći uticaj na BiH, kako bi poremetila evropsku politiku u toj zemlji.
Kako navodi portal, posle ruske intervencije na Krimu, Zapad bi mogao da ukine OHR i zameni ga "jakim američkim čovekom" na terenu, kako bi zaobilaženjem Saveta za sprovođenje mira, koji upravlja OHR-om, sprečio ruska izdvojena mišljenja.
Stranci najviše odgovorniPredsednik Srpske Milorad Dodik tvrdi da je međunarodna zajednica najviše odgovorna za trenutno stanje u BiH. Prema njegovim rečima ako se BiH ne otarasi raznih mešetara, neće moći da ide dalje. |
- Druga mera bi bilo jačanje evropskih vojnih snaga na terenu. Eufor bi dobio veće mogućnosti u delovanju u odnosu na bezbednosne rizike, koji bi uključivali mere protiv nezavisnosti RS. Ukoliko bi Zapad bio ujedinjen na ovim pitanjima, to bi nadjačalo rusku poziciju - piše portal.
Na terenu postoje tenzije, ali one zasad ne vode u ovom pravcu, tvrde pojedini analitičari i ukazuju na nedavne izjave Milorada Dodika o Krimu i referendumu koje su splasnule.
Ono što je sasvim sigurno jeste da nacrt novog plana EU za BiH postoji i da ga je političarima u ovoj zemlji predstavila Ketrin Ešton prilikom nedavnog boravka u Sarajevu. Direktor Centra za međunarodne odnose iz Banjaluke i profesor na Fakultetu političkih nauka Miloš Šolaja kaže da sve što se dešava pokazuje da je zvanični Brisel odlučio da promeni pristup BiH. On dodaje da se dolazak pomenutih ministara spoljnih poslova može dovesti i u vezu sa dešavanjima u Ukrajini, odnosno kao deo njihovog posla na predupređivanju mogućih poređenja situacije na Krimu sa stanjem u BiH.
Doris Pak pali vatruČlanica Delegacije EP Doris Pak kaže da su plenumi građana dobra ideja i da bi i u Republici Srpskoj ljudi trebalo da izađu na ulice i uzmu sudbinu u svoje ruke. Ona navodi da put za to nije "paljenje već davanje inputa političarima". |
- Dosadašnje politike zvaničnog Brisela sprovođene su po principu "kada bude - bude", a sada se prelazi na nešto energičniji pristup, jer EU nije zadovoljna brzinom kojom se u BiH sprovode promene - smatra Šolaja.