Protest u Sarajevu (6): Neobavešteni obaveštajci
Stručnjak za bezbednost i nekadašnji rukovodilac obaveštajnih službi RS i BiH Predrag Ćeranić ističe da su, sa bezbednosnog aspekta dešavanja pred zgradom institucija BiH u Sarajevu otvorila niz pitanja. Pokazalo se da su oni koji su nadležni da spreče krizu na sarajevskim ulicama - potpuno dezorijentisani.
- Postavlja se i neminovno pitanje da li je obaveštajna agencija imala informaciju o tome šta će se desiti ispred parlamenta BiH. Ukoliko jeste imala tu informaciju, kome je prosleđena i da li su upoznate osobe preduzele preventivne mere ili je pak Obaveštajno-bezbednosna agencija BiH bila neobaveštena - pita se Ćeranić.
Strah od poslaSrpski i hrvatski političari zasad ne nameravaju da se vrate na posao u Sarajevo jer se ne osećaju bezbedno. Ćeranić ne želi da zalazi u sferu političkih razloga za takav potez, ali tvrdi da bezbednosni problem zaista postoji. |
Zoran Dragišić, profesor beogradskog Fakulteta bezbednosti, kaže da posmatraču iz Beograda protest građana deluje vrlo opravdan.
- Ako niste u stanju da donesete zakon koji je od životne važnosti za lečenje, ako se do te mere političari bave besmislenim političkim iživljavnjem, onda je gnev građana opravdan. Zato je važno da se gnev građana smiri i da se što je moguće pre sve vrati u normalu, ako se u BiH može nazvati normalnom. Vreme je da se političari uzmu u pamet - kaže Dragišić.