Rat crkve i politike (5): Mesto spasenja ili skandala
Verski analitičar Mirko Đorđević kaže da Crkva političkim angažovanjem spušta dimnu zavesu na sve ono što je godinama unazad potresa, pre svega pedofiličarski i gej-seks skandali uglednih vladika, kao i podele u episkopatu. Zato se njen ugled među vernicima drastično smanjuje. Nakon što je godinama bila na vrhu liste institucija u koje narod ima najviše poverenja, sada na njoj tone.
- Ogroman broj vernika nezadovoljan je politikom Crkve. Oni je doživljavaju kao mesto spasenja, a skandali i uplitanje u prljavu politiku tu nemaju mesta - ističe Đorđević.
Sa njim se slaže i politički analitičar Zoran Stoiljković koji smatra da je Srbija jedna laička država u kojoj svi, pa i crkveni velikodostojnici, misle da treba da budu na nekoj strani, da brane stavove određenih političkih stranaka. A to je, u ovom slučaju, neprihvatljivo.
- Crkva mora da izgubi iluziju da može da kroji politiku, a stranke treba da prestanu da veruju da će im podrška Crkve doneti političke poene i vlast. Zato što građani Srbije nikada nisu odobravali mešanje Crkve u politiku. Činjenica jeste da je, prema nekim istraživanjima, čak 80 odsto stanovništva protiv briselskog sporazuma, ali to ne daje Crkvi za pravo da preuzme ulogu mentora građana Srbije. Postavljanje ultimatuma i političko ucenjivanje jednostavno ne dolaze u obzir - smatra Stoiljković.