Srce Gračanice u albanskim rukama
Oko 300 hektara obradivog poljoprivrednog zemljišta u srcu Gračanice čiji je vlasnik društveno preduzeće Ratar, kosovska Agencija za privatizaciju je prodala za šest miliona evra, saznaju "Vesti". Reč je zemljištu koje se nalazi iznad manastira Gračanica i obodom sela se pruža između Sušice i Livađa iznad gračaničkog bazena, parceli koja se od Sušice prostire ka Janjevu, kao i o zemljištu iznad Lapljeg Sela na putu ka Livađu.
Agencija još nije ozvaničila prodaju, novi vlasnik se za sada vodi pod šifrom, ali za Srbe u Gračanici nema sumnje da je kupac Albanac, kao i da će se zemlja očas rasparčati, a na njoj niknuti nove kuće. Niko nije ni trepnuo što će ovim činom uveliko biti promenjena etnička struktura ove većinski srpske opštine.
Ovaj skandalozni potez kosovske Agencije za privatizaciju napravljen je u vreme kada se na pregovaračkom stolu u Briselu približilo pitanje privatne imovine građana i društvene i državne imovine Srbije na Kosovu.
Nasilna promena etničke struktureProdaja ekonomskih resursa u srpskim sredinama dovodi do promene etničke strukture jer Albanci nameravaju da to poljoprivredno zemljište pretvore u građevinsko i da ga nasele. Potez kosovske Agencije direktno udara na ekonmiju srpske zajednice za koju je taj poljoprivredni resurs dragocen, uveren je Popović. |
- Čim se overi prodaja možemo da očekujemo da će novi kupac rasparčati imovinu, koju će izvesno prodavati po daleko većoj ceni i sigurno je da Srbi neće biti kupci jer nemaju taj novac. To znači da u srcu centralnog Kosova, u srcu Gračanice uskoro početi albanizacija. Dakle, uskoro ćemo postati manjina u našoj Gračanici - kaže Momčilo Trajković, nekadašnji direktor Ratara, koji već deset godina upozorava vlasti u Beogradu na ovaj scenario.
- I ovoj vlasti sam pisao, ali kao što vidimo, prodaja nije sprečena. Skandal je i što je Agencija prodala zemlju koja je pod sporom, što nigde na svetu ne može da se uradi. Akcionari koji su uneli svoje posede u zadrugu još uvek nisu završili sudske procese, što znači da je oko 200 hektara te zemlje pod sporom - dodaje Trajković.
O ovim sporovima na sajtu kosovske Agencije za privatizaciju nema ni reči. Umesto toga stoji da preduzeće nema obaveze ni hipoteka. Zaključno sa ovom prodajom, rasparčana je polovina zemlje Ratara i ekonomski najisplativiji deo. Prošle godine je prodato 58 hektara Ratara, od toga 50 u luksuznom naselju Ajvalija, u kojem se, kako saznaju "Vesti", planira izgradnja luksuznog naselja koje već ima naziv - Nova Priština!
Jedina nada se zaustavi katastrofa, kaže Trajković, jeste bord direktora kosovske Agencije za privatizaciju čiji bi predstavnik iz redova srpske zajednice mogao da stavi veto na prodaju zemlje.
Iskustvo DečanaManastir Visoki Dečani dobio je spor u kome je Euleksov sudija potvrdio vlasništvo SPC nad oko 23 hektara zemlje koja se nalazi unutar specijalne zone tog manastira i van nje. Zimus, dan posle Božića, Albanci su sa transparentima u rukama - "Ovo je naš manastir, dalje ruke od albanske zemlje" protestovali ispred manastira tražeći obaranje odluke Vrhovnog suda Kosova. Demonstrante su zaustavile jake snage Kfora i Kosovske policije. |
U Kancelariji Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju iznenađeni su informacijom o prodaji zemljišta Ratara. Kažu da su prilikom najave prodaje tog zemljišta uputili zahteve Unmiku, Euleksu i Oebsu da to stopiraju, ali nisu dobili nikakav odgovor.
- Republika Srbija je apsolutno protiv prodaje preduzeća i privrednih subjekata u srpskim sredinama. Kosovska Agencija za privatizaciju nema nikakvo pravo to da radi, za to nema mandat Unmika, niti je to po Rezoluciji 1244 - kaže Igor Popović, šef grupe za pravosuđe u Kancelariji za KiM.
On dodaje da prodaja ovog zemljišta predstavlja direktan udarac na briselski sporazum, posebno na zajednicu srpskih opština, odnosno opštine južno od Ibra, kojima je to zemljište neophodno za ekonomski opstanak.
- Upozorićemo na štetnost te prodaje i pokušati da sprečimo realizaciju ugovora. Pisaćemo svim nadležnim organima, a eventualno i stranim ambasadama - ističe Popović.
Stojanović upozorio na poslediceIz izvora bliskih kosovskoj Agenciji za privatizaciju, "Vestima" je rečeno da se zemljište Ratara ne bi moglo naći na prodaji bez saglasnosti nadležnih organa opštine Gračanica. Do zaključenja ovog broja, "Vestima" se niko iz te opštine nije odazvao za komentar o ovoj temi. Pre nekoliko dana gradonačelnik Gračanice Bojan Stojanović je kazao da bi prodaja zemljišta Ratara bila "nečuvena" i da bi se time napravila trajna šteta svim građanima Kosova.
|