RSE: Zašto nema pravde za Dečane?
Lokalno rukovodstvo u Dečanima navodi da je spremno da razgovara sa manastirom Visoki Dečani u vezi spornih 24 hektara imanja, a što je po odluci Ustavnog suda iz 2016. pripalo ovom manastiru. Iz manastira Visoki Dečani kažu da je odluka Ustavnog suda konačna i da o tom pitanju niko nema pravo da naknadno pregovara.
Lokalna vlast u Dečanima već tri godine odbija da sprovede odluku Ustavnog suda Kosova, koja je potvrdila vlasništvo manastira nad tim zemljištem.
U više navrata se i protestvovalo zbog takve odluke, uz obrazloženje da ta imovina pripada društvenim preduzećima "Apiko“ i "Ilirija“ i da nikad nisu pripadala manastiru, kao i da je Ustavni sud legalizovao odluku Slobodana Miloševića iz 1997. godine kada je odlučio da tu imovinu pokloni manastiru.
Gradonačelnik Dečana Baškim Ramosaj u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da je svestan posledica nesprovođenja odluke Ustavnog suda te da drugi imaju pravo i da ga razreše te dužnosti.
- To je manje važno. Gradonačelnika takođe mogu da odvedu i u zatvor. I to je sasvim nebitno a nasuprot efekta koji može da se desi ukoliko manastir uzme tih 24 hektara, a što je glavni razvojni potencijal opštine - izjavio je Ramosaj.
On ističe da ima podršku i premijera Kosova, Ramuša Haradinaja.
- Imam i podršku premijera Haradinaja zato što ovo treba da se uradi uz neki kompromis, a ne da se oštete građani i opština Dečane, ali treba i sam manastir da se oseća dobro. Spremni smo da ponudimo rešenja, da razgovaramo i da ozbiljno razmotrimo svaki njihov zahtev - kazao je Ramosaj.
Iguman Visokih Dečana, otac Sava Janjić, navodi da je žalosno da se nakon tri godine ne sprovodi odluka Ustavnog suda koja ne može da se menja.
- Mi verujemo da svako društvo mora da počiva na vladavini prava. Zato smo se obratili kosovskim pravosudnim organima, jednostavno smo prošli svu proceduru gde se razgovaralo o svim aspektima tog pitanja i svako je izneo svoje argumente. Sud je merodavno odlučio da je to manastirska zemlja, da je to uvek bila manastirska zemlja. Prema tome, mi niti imamo pravo, niti ikakvu nameru da pregovaramo o onome što je sud već odlučio - kazao je Janjić, izražavajući nadu da je vladavina prava glavni put za sve građane.
Otac Sava Janjić dodaje da nisu građani Dečana koji se protive takvoj odluci Ustavnog suda, a niti je u pitanju razvoj opštine, "već se radi o interesima određenih porodica koji žele da uzmu imovinu manastira sa jasnim ciljem privatnih interesa". On dodaje da je manastir jedan od glavnih tačaka koje privlače turiste i posetioce.
Povodom tri godine nesprovođenja odluke najvišeg pravosudnog organa oglasile su se strane diplomate u Prištini. Američki ambasador Filip Kosnet istakao je da to predstavlja "udarac jednakom pristupu pravdi“.
"Može li se bilo koji građanin - ili potencijalni strani investitor - osloniti na kosovske sudove kada Vlada može da izabere da ignoriše autoritet sudova“, dodao je on u objavi na Tviteru.
I specijalna predstavnica EU na Kosovu Natalija Apostolova kazala je da je Unija duboko zabrinuta zbog nesporovođenja presude Ustavnog suda.
„Odluke najviše pravne instance Kosova su konačne i moraju se sprovesti bez odlaganja. EU poziva vlasti da na svim nivoima odlučno poštuje vladavinu prava kao fundamentalni demokratski princip“, navodi se u njenom saopštenju.